Çanakkale-Lapseki koşullarında yetiştirilen Trabzon hurmalarında meyve gelişimi, olgunlaşma ve depolama karakteristikleri üzerinde araştırmalar
Researches on fruit development, maturity and storage characteristics of the persimmons which grown in Çanakkale-Lapseki
  1. Tez No: 136519
  2. Yazar: FATİH CEM KUZUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÇELİK, PROF. DR. KENAN KAYNAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
XIV ÇANAKKALE - LAPSEKİ KOŞULLARINDA YETİŞTİRİLEN TRABZON HURMALARINDA MEYVE GELİŞİMİ, OLGUNLAŞMA VE DEPOLAMA KARAKTERİSTİKLERİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR ÖZET Trabzon hurması, ülkemizde yetiştiriciliği son yıllarda önem kazanmış ve üzerinde araştırmalar yapılmaya başlanmış bir meyve türüdür. İlimiz Çanakkale'nin özellikle Umurbey beldesinde Trabzon hurması yetiştiriciliği potansiyelinin artırılması arzu edilmektedir. Bu tez çalışması ile bölgede yaygın olarak yetiştiriciliği yapılan Trabzon hurması tiplerinin en yüksek kalitede yeme olumuna ulaşabileceği hasat olumu zamanının belirlenmesi, uzun süreli ve meyve kalitesini koruyacak şekilde depolanmasını sağlayacak ambalaj materyallerinin ve depolama sürelerinin tespiti ve meyvede olgunlaşma hızının ve zamanının kontrolünü sağlayacak kimyasal uygulamalarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu hedefler doğrultusunda; hasat olumu ve depolama, ambalajlama ve depolama, olgunlaştırma çalışmaları olmak üzere 3 farklı deneme kurulmuştur. Hasat olumu çalışmaları için, yörede üreticilerin yaygın olarak hasada başladığı Kasım ayının üçüncü haftası esas alınmış, bu tarihten önceki ve sonraki dönemlerde yedi günlük aralarla yapılan hasatlarla meyve kalitesi ve bu meyvelerin depolanabilirliği ve yeme kaliteleri saptanarak hasat olumu değerlendirmeleri başlangıçta ve 1, 2, 3 aylık depolamalar sonunda yapılmıştır. Değişik hasat zamanları ve farklı depolama süreleri dikkate alınarak hasat olum kriterleri incelendiğinde; bir ay süreyle yapılacak depolamalar için en uygun hasat zamanının beşinci hasat dönemi (Aralık ayının ilk haftası), iki ay süreyle yapılacak depolamalar için en uygun hasat zamanının ikinci ve üçüncü hasat dönemleri (Kasım ayının 2. ve 3. haftaları), üç ay süreyle yapılacak depolamalar için en uygun hasat zamanının ikinci hasat dönemi (Kasın ayının 2. haftası) olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca erken hasat edilen meyvelerin istenilen kalitede yeme olumuna ulaşamadıkları, geç hasat edilenlerin ise uzun süreli depolanamadıkları saptanmıştır. Depolamada ambalajlama çalışmaları kapsamında hasat olumu için seçilen dönemin ortasında (Kasım ayının 3. haftası) hasat edilen meyveler ve dört farklı ambalaj materyali (PET:Düşük yoğunluktaki polietilen (PE) torbalar içerisinde meyve kasası, STX: 15x20 cm ebadında polistren tabaklar içinde 4 meyve birlikte ve 40 um kalınlıkta PVC film ile kaplanmış olarak, STT: Meyvelerin tek tek polistren tabaklar içine konularak 40 um kalınlıkta PVC filmXV ile kaplanmış olarak, KNT: meyvelerin herhangi bir ambalaj materyali kullanılmadan kasalara yerleştirilmesi kontrol olarak) kullanılmış, denemeye alınan meyveler 1, 2, 3 aylık süreler boyunca depolanmıştır. Değişik ambalaj tipleri ve farklı depolama süreleri dikkate alınarak hasat olum kriterleri incelendiğinde; kullanılan ambalaj tiplerinin meyve olgunlaşması ve kalitesi üzerine etkilerinin duyusal değerlendirmeler (TDT), meyvenin asit düzeyi TETA (%g), ağırlık kaybı (%), vitamin C içeriği (mg/100g) ve meyve suyundaki tanen (mg/1) açısından önemli olduğu saptanmıştır. Depolama süresince olgunluğun kontrolü ve daha kaliteli yeme olumunun sağlanabilmesi için CaCl2 ve karpit kullanım olanaklarının incelendiği denemede; Kasım ayının 3. haftası hasat edilen meyveler kullanılmıştır. Hasattan sonra CaCl2'ün %0, %1 ve %2 dozlarında hazırlanan çözeltilerine 30 saniyelik daldırma, karpit uygulaması için ise 0 g/kg meyve (kontrol), 2 g/kg meyve ve 4 g/kg meyve dozlarında yapılan uygulamadan sonra meyveler oluklu mukavva kasalarda geçirgenlik özelliği bilinen PE torbalar içerisinde konularak 1, 2, 3 aylık süreler ile depolamaya alınmıştır. Değişik kimyasal uygulamaları ve farklı depolama süreleri dikkate alınarak hasat olum kriterleri incelendiğinde; yapılan kimyasal uygulamalarının meyve eti sertliği kaybını azaltıcı, % SÇKM değerini arttırıcı, TDT değerini yükseltici etkileri olduğu diğer kalite kriterleri açısından da uygulamaların önemli etkilere sahip oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
XVI RESEARCHES ON FRUIT DEVELOPMENT, MATURITY AND STORAGE CHARACTERISTICS OF THE PERSIMMONS WHICH GROWN IN ÇANAKKALE - LAPSEKİ SUMMARY Persimmons are the fruits that become important in course of time and also researches are carried out recently. The increase of growing persimmon in Çanakkale is desired especially in Umurbey. This research was aimed to determine the most suitable harvest date, storage time and fruit maturity in highest quality of the persimmon types, and also to determine the packing types that protect the fruit quality during long period storage and, the storage periods and the chemical applications that controls the speed and time of the maturation. For this reason, 3 different studies were formed to determine the harvest maturity and storage, packing and storage, maturity and storage. 3 rd week of the November was supposed as base harvest time that the producers start harvesting for harvest time maturity studies, the following and the previous harvest periods were done for 7 days intervals and the fruit quality, storage performance and maturity quality of the fruits were determined and evaluating the harvest maturity of the persimmons were determined in initial and after 1, 2, 3 month storage periods. If the different harvest and storage periods were taken into consideration to examine the harvest maturity, it was determined that the most suitable harvest date was the 5th harvest period (1st week of December) for 1 month storage, the most suitable harvest date was the 2nd and 3rd harvest period 1st an 2nd week of November) for 2 months storage and the most suitable harvest date was the 2nd harvest period (1st week of November) for 3 months storage. Furthermore it was seen that the fruits harvested early could not reach the desired acceptable fruit quality for fresh consumption and also the fruits harvested late could not be stored for long time. For storage packaging studies, the fruits harvested on the middle of the chosen time period (3rd week of November), and 4 different packaging materials were used, and they were stored for 1, 2, 3 months along. [(PET): low density polyethylene (PE) fruit boxes in the bags, (STX): 4 fruits together in 15x20 cm polystyrene plates and packed with 40 um PVC film, (STT):only a fruit in the polystyrene plates and packed with 40 um PVC film, (KNT): the fruits were placed in the fruit boxes without any packaging material used as control)]. If the different packaging types and storage periods were taken into consideration, the effects of the packagingXVII applications on the fruit maturity and quality were found significant on sensitive evaluations TDT, titratable acidity TETA (g%), weight loss (%), ascorbic acid content (mg/100g), tannin content of the fruit water (mg/1). The carbide and CaCl2 were used to control the maturity and to get more quality on eatable maturity and for this reason; chemical applications were used to the fruits harvested on 3rd week of November. The fruits were plunged into the CaCb solutions that were prepared before as 0%, 1%, 2% for 30 seconds, and carbide was used Og/kg fruit, 2 g/kg fruit and 4 g/kg doses. After the applications fruits were placed into the cardboard boxes with packaging PE bags and stored for 1, 2, 3 months along. If the different chemical applications and storage periods were taken into consideration to examine the harvest maturity criteria, it was investigated that the chemicals decreased the fruit firmness, increased the total soluble solid content, increased the TDT values, and it was determined that the effects of the chemicals were significant on the other quality parameters.