Gördes yöresi doğal zeolitinin NH4+ formlarının incelenmesi
The Investigation of NH4+ forms of Gördes region natural zeolite
- Tez No: 136542
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEVFİK ÜNALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Zeolitler, alkaH ve toprak alkali katyonu taşıyan sulu alümina silikatlar olarak tanımlanır. Zeolitlerin en fazla uygulama alanı bulmuş özelliklerinden birisi iyon değiştiriciliğidir. Bu çalışmada, Gördes Yöresi doğal klinoptilolitinin 0,1 N, 0,5N ve 1N NH4+ formları ısıtmasız bjîtcJvy^niejTMyJe hazırlanmıştır. Bu formların kimyasal analizleri (XRF) yapılmış, kimyasal analizlere göre birim hücredeki atom sayıları hesaplanmıştır. Hesaplanan atom sayılarından hareketle, bu formların doğal klinoptilolite göre iyon değişim yüzdeleri ve iyon seçicilik yüzdeleri bulunmuştur. Her bir formunx-ışını kırınım desenleri elde edilmiş, bu desenlere göre birim hücre parametreleri hesaplanmış ve birim hücre hacimleri bulunmuştur. Bununla birlikte x-ışını kırınım desenlerinden hareketle formların klinoptilolit içerik yüzdesi ve kristalizasyonları hesaplanmıştır. Gördes klinoptilolitinin NH/ formlarının iyon değişim yüzdeleri ve iyon seçicilik yüzdeleri, birim hücre hacimleri klinoptilolit içerik yüzdeleri ve kristalleşmeleri çeşitli normalitelerde birbirleriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Zeolites are widely known as alkali and alkali earth hydro-alumina silicates. Zeolites are largely used as cation-exchange materials. In this study 0.1N, 0,5N ve 1N NhU* forms of natural clinoptilolite, which is obtained from Gördes region, were prepared by non-heated batch method. The chemical analysis (XRF) of this forms were made, using the chemical analysis, the number of atom per unit cell were calculated. Determiriig the numbers of atoms, the ion exchange percentages and the ion selectivity percentages were found. X-ray diffraction pattern of each form was obtained, according to these patterns, unit cell parameters were calculated and unit cell volumes were determined. However, using x-ray diffraction patterns of these forms, percentages clinoptilolite-crystatization were calculated. The ion exchange percentages, ion selectivity percentages, percentage clinoptilolite amounts and crystallization of NlV forms of Gördes clinoptilolite were compared with each other, at various normalities.