Kol mekanizmalarının analiz yöntemleri
Analysis methods of bar mechanism
  1. Tez No: 136594
  2. Yazar: MUSTAFA CHEİKHAHMAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KOZİ KAZIHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
VI ÖZET Bu çalışmada, tek serbestlik derecesine sahip kol mekanizmaların kinematik analizleri üzerine çalışılmıştır. İlk olarak, makina ve mekanizmalar teorisi ile ilgili temel kavramlar ve tanımlar incelenmiştir sonra mekanizma çeşitleri incelenerek, örneklerle genellikle dört kol mekanizmalarının analizleri, grafiksel ve analitik olarak yapılmıştır. Bu analizlerin, bilgisayar yardımıyla süratli ve doğru bir şekilde yapılabilmesi amacıyla, Visual Basic programlama dili kullanılarak bilgisayar ortamında basit kol (Krank biyel, Dört kol ve Kulis) mekanizmalarının kinematik analizini yapabilen bir program yazılmıştır. Krank biyel mekanizması için bu program yardımıyla bir örnek yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
vıı SUMMARY This study cast a light upon the graphically and analytically methods of kinematic analysis for common bar mechanisms through many examples that include four-bar, slider- crank and crank shaper mechanisms that has a one degree of freedom. Chapter 2 and chapter 3 include the general and basic concepts of machine and mechanisms. Position analysis of bar mechanisms is the focus of chapter 4, velocity analysis of bar mechanisms is the focus of chapter 5, acceleration analysis focused in chapter 5 and force analysis in chapter 7. Afterwards in solving problems by analytical method used the program that written on Visual Basic programming language. This program realizes kinematic analysis of bar mechanisms that focused in chapter 8.