Yeni bazı 1,4-dihidropiridin türevlerinin sentez ve yapı analizleri
New some of the 1,4-dihydropyridine derivatives synthesis and analysis of the structures
  1. Tez No: 40133
  2. Yazar: BETÜL KESİCİ (DABAK)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEVLÜT ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bu çalışmada Ca+2-agonist, Ca+2-antagonist, antiplatelet ve antidepresan etki göstermesini beklediğimiz l,4,5,6,7,8-heksahidro-2- metil-4-aril-kinolin-3-karboksilat metil ester yapısına sahip toplam on bileşiğin sentezi yapılmıştır. tik olarak, 1,4,5,6,7,8-heksahidrokinolin türevleri Modifiye Hantzsch sentezine uygun olarak, 1,3-sikloheksadion, benzaldehit veya sübstitüe benzaldehit ve 3-aminokrotonik asit metil esteri veya 3-amino metil (etil) krotonik asit metil esterinin etanollü ortamda reaksiyona sokulması sonucu hazırlanmıştır. Daha sonra oksim türevleri alkollü ortamda 1,4,5,6,7,8-heksahidrokinolin türevlerinin hidroksilamin hidroklorür ve sodyum asetatla reaksiyona sokulması sonucu hazırlanmıştır. Oksim-eter türevi ise l,4,5,6,7,8-heksahidro-2- metil-4-(3-nitrofenil)-5-okso-kinolin-3-karboksilik asit metil esterinin 2-aminoksietil-N,N-dimetil amin ile piridin katalizörlüğündeki reaksiyonu sonucu elde edilmiştir. Bileşiklerin fiziksel özellikleri, ince tabaka kromatografisinde Rf değerleri ve UV absorpsiyon özellikleri saptanmış; yapıları İR, 1H-NMR, kütle spektroskopisi ve eleman analizi verileri ile kanıtlanmıştır. Bileşiklerin farmakolojik aktiviteleri daha sonra tayin edilecektir.78 Tablo: Sentezi Yapılan Bileşiklerin Yapıları.
Özet (Çeviri)
79 8. SUMMARY In this study, ten l,4,5,6,7,8-hexahydro-2-methyl-4-aryl-quino- line-3-carboxylates methyl esther derivaties which are expected to have Ca+2-agonist, Ca+2-antagonist, antiplatellet and antidepressant activities were synthesized. Firs of all, 1,4,5,6,7,8-hexahydroquinoline derivatives were prepared by reacting of 1,3-cyclohexanedione, benzaldehyde or substi tuted benzaldehyde and 3-aminocrotonic acid methyl esther or 3-ami- nomethyl (ethyl) crotonic acid methyl esther in ethanol according to Modified Hantzcsh synthesis. The oxime derivatives were synthesized by treating hexahydroquinoline derivatives with hydroxylamine hydrochloride and sodium acetate in absolute ethanol. The oxime- ether derivative was prepared by the reaction of 1,4, 5,6,7, 8-hexahy- dro-2-methyl-4-(3-nitrophenyl)-5-oxo quinoline-3-carboxylic acid meth yl esther with 2-aminoksiethyl-N,N-dimetilamin using pyridine as cat alyst. The physical properties, Rf values on thin layer chromatogra phy and UV absorption properties of the synthesized compounds were determined. The structures of the compounds were proved by IR, 1H- NMR, mass spectroscopy and the elemental analysis data. The pharmacological activity of the compounds will be deter mined later.80 Table: Structure of the compounds synthesized.