2-hidroksi-1-naftaldehit anilin ve o-p-metoksi anilinden hazırlanan naftolik schiff bazlarının doğal zeolit katalizörlüğünde I2 ile reaksiyonu
The Reaction of naphtholic schiff bases which were preparet from 2-hydroxy-1-naphtaldehyde aniline and o-p-OCH3, aniline with iodine in the catalaysis of natural zeoloite
- Tez No: 136610
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Bu çalışmada 2-hidroksi-l-Naftaldehit (1) ve sübstitüye olmamış anilin ve (o»p- OCH3) anilinlerden hazırlanan Schiff bazları (2,3,4) iyot sübstitüye Schiff bazlarını sentezlemek amacıyla klinoptilolit katalizörlüğünde iyot ile reaksiyona sokulmuştur. Reaksiyon karışımı toluen içersinde 100 °C de refluks edilmiş ve reaksiyon İTK kontrolü yapılarak gerçekleştirilmiştir. H3cq r^X \ / \ / (2) (3) ^S,,CH==N- \ / -OCH, (4) Reaksiyon 12 saat sonra durdurulmuş ve (5,6,7) ürünler preparatif İTK ile izole edilmiş ve etanol üzerinden kristallendirilmiştir. Reaksiyon ortamının pH'ı yaklaşık 5-5,5 olarak belirlenmiştir.^x H3cq,CH=N- \ A“* ”OH (5),CH=N.,CH=N- \ /“OH (6) \ / -OCH, ”OH (7) İzole edilen ürünlerin yapılan, İR, UY, C-NMR ve H-NMR ile tayin edilmiştir. Reaksiyon koşullarımızda iyot naftolik Schiff bazlarının (2,3,4) fenil halkasına sübstitüe olmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work the Schiff bases prepared from 2-hydroxy-l-naphtaIdehyde (1) and unsubstituted aniline and o-,p-,OCH3 anilines are reacted with iodine in the catalysis of clynoptilolite in order to synthesize (2,3,4) iodine substituted Schiff bases. The reaction mixture is refluxed at 1 00° C in tolene and controlled by TLC. The reaction was stopped after 12 hours. The reaction medium pH was 5-5,5. The products (5,6,7) are isolated after several preparative TLC purifications and crystallization from ethanol.