Bir timelike regle yüzeyin integral invaryantları üzerine
On the integral invariants of a timelike ruled surface
- Tez No: 136611
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CUMALİ EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın birinci bölümünde, kullanacağımız temel kavramlar ve teo remler verilmiştir. îkinci bölümde, Lorentzian iç çarpımı kullanılarak, K3 de yapılan birçok tan im ve teoremler, Rf Minkowski uzayında tekrar tanımlanmıştır. Dual Lorentzian küresel hareketler ve Kf de kapalı timelike regle yüzeylerin reel integral invaryantlarmın hesaplanması ele alındı. Sonra, bir kapah timelike regle yüzeyinin dual açılım açısı tammlandı. Son olarak, dual açılım açısı ve timelike regle yüzeyinin reel integral invaryantları arasındaki bir bağıntı elde edildi.
Özet (Çeviri)
In the first part of this study, we give the basic concepts and theorems that will be used later. In the second part, by using Lorentzian inner product, many theorems and definitions in K3 are defined again in Minkowski space Kf. We discuss the dual Lorentzian spherical motions and calculate the real integral invariants of a closed timelike ruled surfaces in Rf. Then, we define the dual angle of pitch of a closed timelike ruled surface, and give a relation between the dual Steiner vector of the dual spherical motion and dual angle of pitch of the timelike ruled surface. Finally, we obtain a relation between the dual angle of pitch and the real integral invariants of timelike ruled surface.