Sıvı halkalı sıvı pompası ve dizaynı
Liquid ring pump and design
  1. Tez No: 136621
  2. Yazar: AHMET GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR PANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Bu yüksek lisans çalışmasında vakum endüstrisinde kullanılan sıvı halkalı vakum pompalarının teorisi incelenmiştir. Öncelikle sıvı halkalı vakum pompalarının dizaynındaki temel prensipler açıklanmış, sıvı halkalı pompaların boyutlandırılması, kontrolü, sistem için uygun boru sisteminin belirlenmesi, sistemin montajı, sistemde olası arıza tespiti ve sistemin verimli çalışması incelenmiştir. Sıvı halkalı vakum pompalarının teorisi çerçevesinde seçilen debi, emme basıncı ve pompa gücüne göre bir sıvı halkalı vakum pompası dizayn edilmiştir. Bu dizayn çalışması, sanayide kullanılan sıvı halkalı vakum pompası örnekleri baz alınarak yapılmıştır. Çalışmanın sonunda farklı çalışma basıncı ve emme kapasitesine sahip sıvı halkalı vakum pompalan teknik bilgileri ile birlikte verilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY The theory of liquid ring vacuum pumps in vacuum industry has been inspected in this study. Firstly, basic principles for the design of liquid ring vacuum pumps have been explained, then sizing, controlling, proper piping, installing, troubleshooting and optimizing of system have been inspected. With the theory of liquid ring vacuum pumps, a liquid ring vacuum pump has been desinged by given flow rate, suction pressure and pumping power. This design has been based on liquid ring vacuum pump examples in industry. Finally technical data of liquid ring vacuum pumps which have different operating pressures and suction capacities have been given in the end.