Silidirik kabukların sonlu elemanlar yöntemi ile analizi için bir bilgisayar programı hazırlanması
A Computer program for the analysis of cylindrical shells with finite element method
- Tez No: 136622
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TACETTİN SARIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
IV ÖZET Silindirik kabuklar; tonozlarda, bacalarda, borularda, sıvı haznelerinde, silindirik yapılar gibi yapı sistemlerinde sıkça karşılaşılan yapı elemanlarıdır. Bu çalışmada silindirik kabuklar için, Gateaux diferansiyeli kullanılarak geometrik ve dinamik sınır koşullarını içeren fonksiyoneller elde edilmiştir. Bu fonksiyonellerin potansiyel oldukları ispatlanmış ve klasik enerji ifadelerine dönüştürülmüştür. Fonksiyonelde deplasman, kuvvet ve momentlerden oluşan toplam 9 değişken bulunmaktadır. 4 düğümlü 36 serbestlik dereceli izoparametrik dikdörtgen elemanın kullanıldığı bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Problemin çözümü için Pascal kodlama dilinde bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Nümerik uygulama sonuçlarının, literatürde bulunan sonuçlarla uyum içinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Cylindrical shells are the most commonly used structural elements like vaults, chimneys, pressure vessels, tanks, cylindrical structures, etc. In this study, the functional for cylindrical shells, which include geometrical and dynamic boundary conditions, are obtained using differential of Gateaux. This functional is proved that they are potentials and transformed to classical energy expressions. There are nine independent variables in this functional as displacements, forces and moments. A computer program is written using an isoperimetric rectangular element with four nodes and thirty- six degrees of freedom. For solving the problem, a computer program in Pascal coding is prepared. Numerical apply results are in accordance with the results in literature.