Haymana bej mermerin teknik özellikleri
Technical properties of Haymana beige marble
- Tez No: 136628
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜRRİYET AKDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Binlerce yıl önce insan hayatına giren mermer, önceleri sadece yapıtaşı olarak kullanılırken, uygarlığın ilerlemesine paralel olarak süsleme ve sanatsal tasarım amacı ile de kullanılmış ve güncel yaşamdaki önemini günümüze kadar korumuştur. Bu çalışmada Ankara îli Haymana ilçesine Bağlı Karahoca köyü civarında çıkartılıp işlenmekte olan Haymana bej mermerine ait teknik özelliklerin belirlenmesi çalışması yapılmıştır. Türk Standartları Enstitüsünün TS 699 yapı taşlan ve TS 10449 mermer - kalsiyum karbonat esaslı yapı ve kaplama taşı standartlarına göre bulmuş olduğu sonuçlar, bu çalışmada bulunan sonuçlarla karşılaştırmalı olarak verilmiştir. Bu tezde, ilk olarak mermerin genel tanımlanması yapılarak mermer çeşitlerinden bahsedilmektedir. Dördüncü ve beşinci bölümlerde, Haymana - Polatlı yöresi hakkında detaylı jeolojik bilgi derlenerek verilmektedir. Altıncı bölümde ocak sahası hakkında bilgi verildikten sonra yedinci bölümde T.S.E. 699' a göre yapılan laboratuar deneyleri açıklanmaktadır. Sonraki bölümde Osmangazi Üniversitesi laboratuarlarında Haymana bej mermeri üzerinde yapılan deneyler ve elde edilen sonuçlar verilmektedir. Sonuç olarak da Haymana bej mermerinin diğer bej mermerler ile karşılaştırılması yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Marble which has played an important role in human's life over thousand years has been used as building stones previously, then as the civilisation proceeds it is used for the decoration and artistic design purposes. In this study, the technical characteristics belonging to Haymana Beige marble which is being produced and processed around Karahoca village of Haymana district in Ankara are investigated. The labrotary results which are found according to the Turkish Standarts Institutes' TSE 699 building stones and TSE 10449 marble calcium carbonate based building and paving stones standarts are compared with the results of this study. In this thesis, first, marble and different marbles are generally introduced. In forth and fifth chapters, geological data about Haymana - Polatlı district are given in detail. After Haymana Open Pit position are described. In sixth chapter, laboratory experiments according to TSE 699 are explaned. Then, experiments and their results realizedin Osmangazi University labrotuaries on Haymana bej marbles are presented. Finally, comparisons with other beige marbles are given.