Fitopatojen nematodların aktinomiset ve mikrofungus izolatları ile inhibisyonu üzerine in vitro çalışmalar
In vitro studies on inhibition of phytopathogen nematodes by actinomycetes and microfungi isolates
- Tez No: 136634
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA YAMAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
IV ÖZET Dünyada % 10 oranında tahıl ürün kaybına neden olduğu belirlenmiş olan bitki paraziti nematodlardan, tahıl kist nematodu (Heterodera filipjevi) ve kök lezyon nematodunun (Pratytenchus thornei) Türkiye' de tahıl yetiştirme alanlarında baskın olarak yayılış gösterdiği tespit edilmiştir. Bitki paraziti nematodlann kontrolü için yoğun çalışmalar sürdürülmektedir. Bu çalışmalara katkıda bulunmak amacıyla, buğday tarlalarından ve kist örneklerinden aktinomiset ve fungus izolatları elde edilmiştir. Bu izolatlann tahıl kist nematodu ve kök lezyon nematoduna karşı inhibitor metabolit üretip üretmediği laboratuvar koşullarında gerçekleştirilen çalışmalarla araştırılmıştır. Denemeye alınan aktinomiset izolatlanndan, 31,02; 31,05; 32,08 ve 33,12 numaralı izolatlann tahıl kist nematodu larvalarının hareketliliği üzerinde çalışmanın birinci gününde, sırasıyla, % 52,63; % 52,17; % 65,00 ve % 55,56 oranında inhibisyona neden olduğu belirlenmiştir. Fungus izolatlanndan ise, 1.4; 2.3 ve 2.4 numaralı olanların kök lezyon nematodu larvalarının hareketliliği üzerinde, çalışmanın birinci gününde, % 65,52; 91,30 ve 70,00 oranında inhibisyona neden olduğu belirlenmiştir. Yüksek oranda inhibisyon aktivitesine sahip olan aktinomiset izolatları, Streptomyces genusu olarak, fungus izolatlanndan ikisi ise Penicillium genusuna ait Penicillium verrucosum Dierckx ve Penicillium chrysogenum Thom türleri olarak tayin edilmiştir. 2.4 numaralı izolat ise, spor yapısına sahip olmadığı için tanımlanamamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY It has been determined that cereal cyst nematode and root lesion nematode which cause to yield loses at the range of 10 % in the world, have dominant distribution in cereal growth area in Turkey. Intensive studies have been carried on control of plant parasitic nematodes. To support this kind of studies actinomycetes and fungus isolation has been carried out from cereal field soil samples and cyst samples. It has been investigated that whether these isolates produce inhibitor metabolite against to cyst nematode and root lesion nematode. Isolates called as 31.02, 31.05, 32.08 and 33.12 have been found as have activity respectively at the range of 52,63, 52,17, 65,00 and 55,56 % on mobility of cereal cyst nematode larvae at the first day of experiment. From fungus isolates, isolate 1.4, 23 and 2.4 have been found as have activity on mobility of root lesion nematode second stage larvae, at the range of 65,52, 91,30 and 70,00 %. Actinomycetes isolates which have high activity have been identified as Streptomycetes genus. Two fungi isolates called as 1.4 and 2.3 have been identified as Penicillium verrucosum Dierckx and Penicillium chrysogenum Thorn species. Because of have not any spore, isolate 2.4 can not be identified.