Kinolinin asitliğine benzen halkası üzerindeki sübstitüentlerin etkilerinin teorik incelenmesi
Theoretical studies on the effect of the substituents to the acidity of quinoline
- Tez No: 136636
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL ÖĞRETİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
ÖZET Bu çalışmada; bazı kinolin türevlerinin termodinamik özellikleri,teorik olarak yarı deneysel (semi-empirik) yöntemlerle hesaplanmış ve literatürdeki deneysel verilerle uyumlulukları araştırılmıştır. Çalışılan moleküllerin semi-empirik yöntemlerle bilgisayar kullanılarak hesaplanan asittik sabitleri (pKa),proton ilgileri (proton affinity) ve substitüent sabitleri (o) ile deneysel olarak bulunmuş asitlik sabitleri ve substitüent sabitleri arasındaki uyumun beklenilenden daha iyi olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work the machemical properties of some quinoline derivatives were lomptutedby using semi-empirical methods and the obtained results were evaluted bysearchingpossible correlation with the experimentally obtained properties. It has been observed that the parallelelizm between the acidity :onstants(pKa),proton affinities and substituent constants of the quinoline derivatives which were calculated on the computer using semi-empirical methods and acidity constants and substituent constants which were found by experimental methods are much better than expected.