Torna tezgahlarında kesici kaleme gelen kuvvet ve gerilmelerin bilgisayar desteğiyle ölçülerek denetimi, simulasyonu ve kalemlerinin optimum profilinin belirlenmesi
  1. Tez No: 38792
  2. Yazar: SELÇUK MISTIKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. O. TUĞRUL GÖNCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
VII öz Bu çalışmanın amacı, torna tezgahlarında kesici kaleme gelen kuvvet ve gerilmeleri, bilgisayar desteği ile ölçme, denetleme ve simule etmedir. Ayrıca çalışmada HSS kaba talaş kalemleri ile, imalat çeliği işlenmesinde, kesici uç açılarının optimum değerlerinde ortaya konmuştur. Çalışmada, tornalama işleminde oluşan üç ana kesme kuvveti ve bunların bileşkeleri analog bir dinamometre kullanılarak ölçülmüş, geliştirilen bir sinyal inceleyici ile veriler bilgisayar ortamına aktarılmıştır, oluşturulan Quick Basic dilinde yazılmış 18 program kullanılarak, 720 deneyde elde edilen kuvvetler değerlendirilmiştir. Sonuçta kesme işlemi simule edilerek optimum uç açılan bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER Kesici kalem, HSS kaba talaş kalemi, simulasyon, optimizasyon.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT The objective of this thesis is to measure, to control and to simulate the force and stress, coming to the tool on the lathes by the aid of computer. Also, in this study, optimum values of cutting edge angles were determined during manufacturing steel being procesed with HSS heavy duty roughers. In this study three main cutting forces occured in turning process and their result were measured with an analog dynomometer and data were transferred to databank with a developed converter. Eighteen computer programs have been developed in Quick Basic language, the forces obtained in 720 experiments done in the laboratory were evaluated with these programs. As a result, optimum value of edge angles was determined by simulating the cutting process with computer developed programs. KEYWORDS Cutting tools, HSS heavy duty roughers, simulation, optimization.