Isı yalıtım malzemelerinin yanmaya karşı dayanımı ve alevsiz yanmasının incelenmesi
Resistance to burning of thermal insulation materials and studying their smoldering combustion behaviour
  1. Tez No: 136682
  2. Yazar: EYLAM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASİM KARABACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Bina ısrtma ve soğutma uygulamalarında enerji tüketimini azaltmanın önemli yollarından biri ısı yalıtımıdır. Doğru yalıtım; işletme giderlerini ve hava kirliliğini azaltır. Isı yalıtımında yalıtım malzemelerinin seçimi önemlidir. Sıcaklığın yüksek olduğu yerlerde kullanılan gözenekli ve yanabilir ısı yalıtım malzemeleri alevsiz yanma riski taşır. Oksijen konsantrasyonu ve sıcaklık belli değerlere ulaştığında başlayan alevsiz yanma büyük yangınlara sebep olabilmektedir. Bu çalışmada, ısı yalıtımının enerji tasarruftı açısından önemi ve ısı yalıtım malzemelerinin alevsiz yanması konularına değinilmektedir. Eylem YILMAZ
Özet (Çeviri)
VI j[ Jk JLFfcCP Jl J-V/kV^ jl Thermal insulation is one of the important way of decreasing energy consumptions in domestic heating and cooling applications. The proper insulation reduces operational cost of systems and results in decreasing of air pollution. The selection of insulation materials in the thermal insulation is very important. Porous and flammable thermal insulation materials used in high temperature regions have a risk for the smoldering combustion. It may cause big fires, when the oxygen concentration and temperature reach certain points. In this study, the importance of thermal insulation on energy saving and the smoldering combustion of thermal insulation materials are studied. Eylem YILMAZ