Mukavemet problemlerinin flash ortamında sunulması
Flash applications for mechanics problems
  1. Tez No: 136683
  2. Yazar: GÖKSEL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DURMUŞ TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Mekanik problemlerin çözümünde bilgisayar ortamında yapılan animasyon sunumları görsel olarak farklı bir bakış açısı getirmiştir. Kiriş, çubuk vb. elemanların çeşitli yüklere maruz kalması, yükleme sırasında aldığı durumlar ve neticesinde uğradığı deformasyonlar flash ortamında çok daha İyi gözlenebilmektedir. Bu çalışmada çubuk, kiriş vb. elemanlarla ilgili mukavemetin temel konulan flash ortamında incelenmiştir. Çalışmanın görsel üstünlüğü, konuyu daha çekici kılmış, konulara hakimiyeti ve dikkati ilgili noktaya çekmeyi sağlamıştır. Çalışmanın en büyük getirişi, gerilme problemlerinin teorik çözümlerine animasyon görüntülerini ekleyerek konuya hakimiyeti arttırmasıdır. Anahtar kelime : Mukavemet problemlerinin flash uygulamaları
Özet (Çeviri)
ABSTRACT An animational presentation using computer enviroment brings the different kinds of view angle to the mechanical problem solution. The subjection of the loading and deformation to the rafter and bar elements during the loading can be easily observed in Flash Photoragy environment. In this work the topic of the foundation of the strenght in the rafter and bar elements was examined in Flash Photograpy environment. The visuality of the work provides the easy understanding, emphesizes the focus idea and it make his subject very attractive. The main benefit of this work is that both the solution of theoretical solution of tension problem and the visualization images is combined in order to increase the understanding of the topic. Keyword : Flash applications for mechanics problems.