Altının amberlit XAD-2000 kolonuyla zenginleştirilmesi
Enrichment of gold by amberlit XAD-2000 column
  1. Tez No: 136688
  2. Yazar: DERYA ŞAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LATİF ELÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Amberlit XAD-2000 kolonuyla zenginleştirildikten sonra alevli atomik absorpsiyon spektrometresiyle çeşitli örneklerde eser düzeydeki altın tayini için bir yöntem geliştirilmiştir. Yöntem kloro kompleksleri halinde altının kolonda alıkonmasını ve amonyak çözeltisiyle geri kazanımını esas almaktadır. Hidroklorik asit derişimi, örnek hacmi, örnek ve eluent akış hızı, eluent hacmi, eluent türü, eluent derişimi ve interferik iyon etkilerini içeren bazı analitik değişkenleri etkileri incelenmiştir. Altının, 1,5 mol/L HC1 çözeltisinden alıkonması ve 0,07 mol/L NH3 çözeltisiyle eluasyonu kantitatiftir( > % 95). Bağıl stadard sapma(BSS) % 3,2(n=10) olarak hesaplandı. Gözlenebilme sının 2 \xgfL Au olarak bulundu. Doğruluk altın eklemeli örneklerde altın tayini ve saf bakır örneği analizi ile kontrol edildi. Geliştirilen yöntem verilen yeterli sonuçlarla elektrolitik bakır örneği ve sentetik deniz suyundaki altın tayinine uygulandı. Anahtar Kelimeler : Amberlit XAD-2000, Altın, Zenginleştirme, Atomik Absorpsiyon Spektrometresi. Derya SAHAN
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, a method for the determination of gold at trace level in various samples by flame atomic absorption spectrometer after preconcentrating by an Amberlite XAD-2000 column has been developed. The preconcentration method is based on retention of gold as chloro complexes through the column and recovery of gold with an ammonia solution. The effects of some analytical parameters including hydrocholoric acid concentration, sample volume, sample and eluent flow rate, resin amount, eluent volume, eluent type, eluent concentration, and interfering ions on the recovery of gold have been investigated. The retention of gold from 1,5 mol/L HC1 solution and the recovery of gold with 0,07 mol/L NH3 solution are quantitative( >95 %). The relative standard deviation(RSD) was calculated as 3,2 %(n=10). The detection limit was found as 10 ug/L Au. The accuracy was checked with the detemination of gold spiked samples and the analysis of a pure copper sample. The developed method was applied for the determination of gold in pure copper sample and synthetic sea water sample with satisfactory results given above. Keywords : Amberlit XAD-2000, Gold, Preconcentration, Atomic Absorption Spectrometer. Derya SAHAN