Niğde ili merkez ve köy ilköğretim okullarındaki öğrenciler arasında barsak ve ekto parazitlerin görülme sıklığı
The Prevelence of the istestinal and ectoparasites among the primary school students in the center of Niğde and its villages
  1. Tez No: 136717
  2. Yazar: TÜRKSEN BANU KOZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANDAN TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Çalışmamız Ekim 2002- Mart 2003 tarihleri arasında Niğde İlinde sosyo-ekonomik durumu iyi olan 23 Nisan Havacılar ve İnönü İlköğretim Okulları; orta olan 30 Ağustos ve Nezihe Tahsin Kitapçı İlköğretim Okulları; zayıf olan Sazlıca, Koyunlu ve Fertek Beldeleri merkez ilköğretim okullarındaki öğrenciler üzerinde yapıldı. Yaşları 7-12 arasında değişen 1746 öğrenci ektoparazit muayenesinden geçirildi ve 40'nın parazitli olduğu görüldü. 846 kız öğrencinin 36 (%2.02ysmda Pediculus humanus var. capitis, 2 (%0. 11)' sinde Pediculus humanus var. corporis, 900 erkek öğrencinin 2 (%0.11)'sindeP. capitis bulundu, erkek öğrencilerde P. corporis görülemedi.
Özet (Çeviri)
Our research was carried out on the students of 23 Nisan Havacılar and İnönü Primary Schools which have high socio-economical conditions; 30 Ağustos and Nezihe-Tahsin Kitapçı Primary Schools which have average socio-economical conditions placed in the center of Niğde; the three primary schools which have poor socio-econimical conditions in the center of Sazlıca, Koyunlu and Fertek villages during the period of October 2002 - March 2003. A total of 1746 students aged between. 7 and 12 were examined for the presence of the head and body lice.Peduculosis was detected in 40(2.29%) of the students.Out of the 846 girl students;36 (2.7%)were infected with Pediculus humamis var. capitis, in which two (0.1 1%) of them were infected with Pediculus humamis var. corporis.However, P. corporis was not observed in all of the 900 boy students.But two (0.