Yeni tersiyer aminometilfosfin ligandları ve bunların metal komplekslerinin sentezi
Synthesis of novel tertiary aminomethylphosphine ligands and their metal complexes
  1. Tez No: 136736
  2. Yazar: ÖZLEM SARIÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEYSUN ABDULLAH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZET YENİ TERSİYER AMINOMETILFOSFIN LIGANDLARI VE BUNLARIN METAL KOMPLEKSLERİNİN SENTEZİ SARIOZ, Özlem Niğde Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Meysun İ. ABDULLAH İkinci Danışman : Prof. Dr. Osman SERİNDAĞ Aralık 2003, 182 sayfa Bu çalışmada, diklorofenilfosfin ve klorodifenil fosfinin, trietilamin varlığında düşük sıcaklıkta anilin, aminometansülfonik asit, sülfanilik asit ve 4-amino-benzo-15-crown-5 ile Schlenk yöntemiyle azot atmosferinde gerçekleştirilen reaksiyonlarından yeni aminofosfin ligandlan ve bu ligandlarm molibden kompleksleri sentezlenmiştir. Sentezlenen yeni ligand ve komplekslerin yapılan, İR, UV/vis, 'H NMR, 3IP NMR ve Kütle gibi spektroskopik yöntemlerle ve elementel analiz ile aydınlatılmıştır. Anahtar Sözcükler : Aminofosfmler, Molibden(O) Kompleksleri, Suda Çözünür Fosfinler III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SYNTHESIS OF NOVEL TERTIARY AMINOMETHYLPHOSPHTNE LIGANDS AND THEIR METAL COMPLEXES SARIÖZ, Özlem Niğde University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisior Co-Advisor : Associate Prof. Dr. Meysun İ. ABDULLAH : Prof. Dr. Osman SERİNDA? December, 2003, 182 pages In this study, the reactions of dichlorophenylphosphine and chlorodifhenylphosphine with aniline, aminomethanesulfonic acid, sulfanilic acid and 4-amino-benzo-15-crown-5 in the presence of triethylamine at low temperature gave aminophosphine ligands. Molybdenum complexes of these ligands were synthesized. These ligands and their metal complexes have been synthesized under nitrogen by the Schlenk method. The structures of the synthesized ligands and their metal complexes have been characterized by 13 elemental analysis. characterized by IR, UV/Vis, ]H NMR, 31P NMR, MS spectroscopic techniques and by Key Words : Aminophosphines, Molybdenum (0) Complexes, Water Soluble Phosphines rv