Linyit kömürünün oksidasyonunun incelenmesi
Investigation of oxidization of the lignite coal
- Tez No: 136773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Nüfus artışı ve teknolojik gelişmenin dünya enerji talebini hızla arttırması sonucunda, kömür ve petrol gibi yakıtlar önemini günümüze kadar korumuştur. Petrol rezervlerinin dünyanın belli başlı yörelerinde ve kömüre göre sınırlı olması zaman zaman dünya ekonomisinde pazarlıklara ve dolayısıyla krizlere neden olmuş bu da haklı olarak dünya milletlerinin daha güvenilir enerji kaynaklarına veya kendi öz kaynaklarına yönelmelerine neden olmuştur. Bu çerçevede de ülkemizde enerji taleplerini önemli ölçüde karşılayabilecek olan kömür, en yaygın doğal kaynak olarak ekonomik biçimde işletilebilmelidir. Fakat kömür madenciliği kadar eski olan kendiliğinden yanma olayı, kömür işletmeciliğinin en önemli sorunlarından birisidir ve maden mühendisinin uğraştığı güvenlik sorunlarının başında gelmektedir. Kendiliğinden yanma olayı, kömür ocaklarında, depolama yerlerinde ve nakliyat sırasında ciddi problemlere yol açmaktadır. Ayrıca kömürün oksidasyonu esnasında karbon yanması ve dolayısıyla kömürün ısıl değerindeki azalma ekonomik kayıplara neden olur. Bu nedenle kömürlerin kendiliğinden yanmaya yatkınlıklarının bilinmesi ve olaya etki eden önemli faktörlerin tespiti, kendiliğinden yanma ile mücadele, uygun depolama şartlarının ve süresinin tayini için oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As a result of that population explosion and the technological development rapidly increased the word energy demand, the burners like coal and petroleum have kept their importance up to now. That the petroleum reserves are in the main areas of the world and that they are more limited as to the coal has caused marketings from time to time in the world economy and consequently has caused crises and this has rightly caused the world nations to tend to more reliable energy welds. In this limitation, the coal that will be able to meet the energy demands on a great extent in our country can be worked as the most widespread natural weld. But spontenous heating event which is as old as the coal mining is one of the most important problems of the coal mining and it is in the first of the security problems that the mining engineer endavours. Spontenous heating of coal, cause serious problems in the coal mines, in the warehouses and during the transport. Also during the oxidization of the coal, carbon burning and consequently decrease in the calorific value of the coal cause economical losses. Because of that reason to know the tendencies of the coals to spontenous heating and to point the important factors which effect the event, struggle against for the desigratigon circumstances and time of surtable store.