Aşkale Linyitinin kendiliğinden yanma eğiliminin incelenmesi
- Tez No: 45053
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞAHİN GÜLABOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Aşkale Linyiti'nin hava atmosferinde kendiliğinden yanma eğilimi üzerine; tane boyutunun, gaz hızının, ısıtma hızının, kömür neminin, kömür oksidasyonu derecesinin, çeşitli tane boyutlarındaki oksidasyonun, oksitlenmiş kömür neminin, havadaki nemin etkileri incelendi. Bu deneylerde tarafımızdan dizayn edilen deney sistemi kullanıldı. Kendiliğinden yanma ölçüsü olarak, hava eğrisinin fırın eğrisini kestiği nokta (KS) alınmıştır. Isıtma hızının azalması, tane boyutunun küçülmesi ve hafif oksidasyon kendiliğinden yanma eğilimini arttırmakta yani KS değerini düşürmektedir. Kömür örneğinin daha ileri bir oksidasyonu ve kullanılan havadaki nem ile bu eğilimin azaldığı bulundu. Kendiliğinden yanma özelliklerinin taze kömürdeki nemden etkilenmediği anlaşıldı. Oksitlenmiş kömürün su tutma kapasitesinin yükseldiği ve yanma eğiliminin azaldığı görüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effects of particle size gas velocity, heating rate, coal moisture, degree of coal oxidation, oxidation in various particle sizes, the moisture in oxidized coal, and the moisture in air on the spontaneous combustion tendency of Aşkale lignite in air atmosphere have been investigated. In these experiments, the set up being designed by our was employed. The temperature at which air curve crosses the oven curve is referred to as the crossing point temperature (CTP) and this point is used as a measure of spontaneous combustion tendency. It was found that the decrease in the particle size, heating rate and the mild oxidation of coal increased the spontaneous combustion tendency, decreasing the CTP. Also, a further oxidation of coal sample and the moisture in the used air depleted this tendency. The characteristics of spontaneous combustion has not been affected by the moisture in the fresh coal. On the other hand, it was seen that the capacity of holding water of oxidized coal rose and hence the tendency of spontaneous combustion decreased.