Denizli Kızıldere jeotermal enerji sahasındaki kuyularda mekanik temizleme ve kuyu performansına etkileri
Mechanical cleaning of Denizli Kızıldere geothermal wells and its effect on well performance
- Tez No: 136774
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYATİ YENİCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Denizli-Kızıldere Jeotennal sahasında MTA(Maden Tetkik Arama) Enstitüsü tarafından 1960'h yıllarda çalışmalara başlanmış ve araştırma sondajları neticesinde elektrik üretimine uygun bir saha olduğu görülmüştür. Günümüze kadar MTA tarafından sahada 108 gradyan ve 23 üretim kuyusu yapılmıştır. Bu üretim kuyularından 9 tanesi halen elektrik santraline buhar sağlamaktadır. 1984 yılında TEK(Türkiye Elektrik Kurumu) tarafından kurulu gücü 20,4 MWe Olan bir jeotennal elektrik santrali hizmete açılmış ve Halen elektrik üretimine devam etmektedir. Sahada üretilen akışkan miktarı ortalama 7,5-8 milyon ton/yıl ve elektrik enerjisi 80-90milyon KWe civarlarındadır. Üretim kuyularında zamanla karbonat kabuklaşması oluşarak kuyu çaplarım daraltmakta ve üretimleri doğal olarak düşürmektedir. Günümüze kadar sahadaki kuyularda oluşan karbonat kabuklaşmalarını temizlemek için birkaç yöntem denenmiştir. Günümüzde bu kabuklaşmalar, yılda bir kez sondajla mekanik olarak kuyu üretim halinde iken temizlenmekte ve kuyu üretimlerinin eski orijinal değerlerine ulaşması sağlanmaktadır. Bu çalışmada, Kızıldere Jeotennal Sahasındaki kuyuların sondajla mekanik temizliği ve üretimdeki performans değişimi irdelenmiştir. Sonuç olarak, sondajla mekanik temizliğin başansına rağmen ; inhibitor kullanılması durumunda üretim performansının olumlu artacağı kanısı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The studies in Denizli-Kızıldere geothermal field was started by MTA in the 1960's and it was concluded that the field was suitable for electricity generation. Totally 108 gradients and 23 production wells have been made by MTA up to date. Nine of these production wells still supply vapor to the power plant. A power plant, whose installed power is 20.4 MWe, has been put into service in 1984 by TEK and still operating. The fluid quantity produced at the field is averagely 7.5 -8 mio tons/year and electrical energy is 80-90 mio kWe per annum. Carbonate scaling occurs within the production wells in time making the diameter narrow and naturally decreasing the yield. Several methods have been applied up to now to prevent scaling in these wells. In our day, these scalings are mechanically cleansed once a year and the well production returns to its original values. In this study, mechanical cleaning of the wells by drilling and the performance change due to this change have been investigated. As a result, despite the success of mechanical cleaning by drilling; the concept, in which the production performance will rise more with the use of inhibitors, has become obvious.