Removal of boron from geothermel brines of Kzıldere by means of co-precipitation and ion exchange methods
Kızıldere jeotermal suyundan borun birlikte çöktürme ve iyon değiştirme yöntemleri kullanılarak uzaklaştırılması
- Tez No: 77256
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNER İPEKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Jeotermal enerji, yerkabuğunun sahip olduğu ısının etkisiyle aşra ısınan, çevresindeki normal yeraltı ve yerüstü sularına oranla daha fazla erimiş madde içeren sıcaksu ve buharın taşıdığı enerji olarak tanımlanabilir. Denizli-Kızıldere sahasında bulunan 20 MW gücündeki jeotermal santral Türkiye'nin ilk jeotermal santralıdır; ve yaklaşık 1500 ton/saat debiye sahiptir. Kızıldere jeotermal atık su yaklaşık 30 mg/dm3 bor içermektedir. Bu değer sulama suları için izin verilen 1 mg/dm3 sınırının oldukça üzerindedir. Bu çalışmada Denizli-Kızıldere jeotermal atık suyundan birlikte çöktürme ve iyon değiştirme yöntemleri kullanılarak borun giderilmesi şartları araştırılmıştır. Birlikte çöktürme deneylerinde elde edilen optimum şartlar şöyledir Koagülant: 10 g/dm3 A12(S04)3.18H20 pH: 11-12 5 dakika hızlı karıştırma, 30 dakika flokülasyon ve 30 dakika sedimentasyon. Bu şartlar altında jeotermal sıvıdan bor % 100 giderilebilrnektedir. îyon değiştirme yönteminde 0.01 M H3BO3 ve jeotermal sıvıdan borun giderilmesi için çeşitli reçineler kullanılmış ve test edilen reçineler arasında Diaion CRB 02 iyon değiştirici reçine olumlu bulunmuştur. Deneyler sonucunda borun reçineden 0.25 M H2S04 kullanılarak sıyınlabileceği saptanmıştır. Reçine kapasitesinin 3 adsorpsiyon-sıymna-yıkama sonucunda sabit kaldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Geothermal energy is the heat stored in the rocks in depth from which it is transferred to the earth surface by meteoric water circulating through the fractures in the earth crust. Denizli-Kizildere Geothermal Fields is the first geothermal field suitable for electricity production situated on the Western Anatolia. The first geothermal power plant of 20 MW of Turkey was installed in this field. The water disposed away from the power plant has a capacity of 1500 tons/h. The waste water from Kizaldere geothermal brine contains boron approximately 30 mg/dm3. The level of boron is high to use this water for irrigation in agricultural areas. High concentrations of boron is particularly detrimental for citrus fruits. Therefore the permitted level of boron in irrigation water is 1 mg/dm3. In this research, experimental work was carried out to investigate the optimum conditions of boron removal from Denizli-Kizaldere Geothermal waste water by utilizing co-precipitation and ion-exchange methods. In the co-precipitation experiments optimum conditions were determined as follows; Coagulant: 10 g/dm3 A12(S04)3.18H20 pH: 11-12 5 min rapid mix, 30 min flocculation time, 30 min sedimentation period. Under these conditions approximately 100% boron removal was achieved. For ion exchange process, various ion exchange resins were used for boron removal from 0.01 M H3B03 and geothermal brine of Kizaldere by batch and columnmethods. The chelating resin Diaion CRB 02 was found to be most promising among the resins tested. Kinetic behaviour of the resin was studied using various mathematical models. Boron was quantitatively eluted from the resin 0.25 M H2SO4. The capacity of the resin remained constant after 3 sorption-elution-washing cycles.