Kayaçların muayene ve deney metodları için bilgisayar programının hazırlanması
Preparing a computer program for analysing and testing methods of rocks
- Tez No: 136775
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYRAM KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Kaya Mekaniğinde kayaç materyalinin fiziksel ve mekanik özelliklerini tespit etmek amacıyla çeşitli deneyler yapılmaktadır. Bu deneyler sonucunda kayaçlann sınıflandırılması yapılır ve istenilen koşullara uygun olup olmadıkları araştırılır. Bazı aşamalarda, kayaçlann mekanik özelliklerini sayısal değerlerle ifade etmek gerekmektedir Bu çalışmada yukarıda değinilen deneylerden elde edilen verilerin analiz edilmesinde kullanılacak olan bir bilgisayar programı olan RockTest Microsof®VisualBasic programlama dilinde, Microsoft®Windows işletim sistemi ortamında çalışacak şekilde yazılmıştır. Programda, girilen veriler analiz edilirken aynı zamanda deney sonuçlan kayacın karekteristik özellikleri ile karşılaştırabilmektedir. Tüm hesaplamalar programın ürettiği özel formattaki bilgisayar dosyalannda saklanır. Böylece üretilen bilgisayar dosyalan programa sahip diğer kullanıcılar tarafından da kullanılabilmektedir. Anahtar sözcükler : Kaya Mekaniği, Kaya Mekaniği Deneyleri, Yazılım
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There are many tests that are made to reveal physical and mechanical specifications of a rock material in Rock Mechanics. These tests are used to classify rocks and to explore if the rocks have suitable or unsuitable properties. In some cases, mechanical spesifications of rocks should be expressed with the numerical values. In this study a computer program which is called RockTest is designed with MicrosofiDVisualBasic programming language that runs on platform of Microsoft®Windows operating system to analyse data which come from the tests mentioned above. In this program, while the input data are analysed, at the same time the test results are compared to the characteristics of the rock. All the computations are stored in files particularly formatted. Hence, the created computer files are accessible by other users who have the authorization to use the software. Keywords : Rock Mchanics, Rock Testing Method, Software