Oil spill sensitivity mapping of Izmir Bay
İzmir Körfezi petrol kirliliği hassasiyet haritası hazırlanması
- Tez No: 136778
- Danışmanlar: DR. HÜSNÜ ERONAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kıyı Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Petrol kirliliği, tüm dünya denizleri için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Türkiye' nin, konumu itibari ile, başta boğazlar olmak üzere bazı kıyı alanları, petrol kirliliği bakımından büyük bir risk altında bulunmaktadır. Bugüne kadar İzmir Körfezi' nde ciddi bir petrol kirliliği görülmemesi, bu bölgenin risk altında olmadığı anlamını taşımamaktadır. Türkiye' nin en büyük limanlarından olan İzmir Limanı' nın İç Körfez' de bulunması, bölge için risk faktörünü arttırmaktadır. Bu tezde, olası bir petrol kirliliği sonucunda etkilenebilecek olan kıyı bölgeleri, bazı kriterlere göre ( sanayi bölgeleri, balıkçı barınakları, koruma alanları, balık çiftlikleri, turizm alanları, marinalar, kıyı morfolojisi ) değerlendirilerek harita üzerinde işlenmiştir. İzmir Körfezi' ne ait Petrol Kirliliği Hassasiyet Haritası oluşturulmaya çalışılmıştır. Olası bir petrol kirliliği söz konusu olduğunda, karar verici mercilere, kıyı bölgesinde etklilenecek faaliyetler hakkında bilgi verilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca petrol kirliliği ile mücadele yöntemlerine de değinilmiştir. Anahtar sözcükler : Petrol Kirliliği, İzmir Körfezi, Hassasiyet Haritası.
Özet (Çeviri)
Petroleum pollution is becoming a great threat for the marine environment all around the world. Due to Turkey' s geographic location near the petroleum reserves in the Middle East and Asia, some coastal regions, especially Istanbul and Çanakkale Straits are under a great risk of oil spills. In spite of the fact that a significant petroleum pollution has not been observed in Izmir Bay, it does not mean that there is no risk of a oil spill for İzmir Bay. The existance of İzmir Port, which is one of the greatest ports in Turkey, increases the risk of oil spills. In this thesis the coastal activities such as, industrial foundations, fishing boat piers, protected areas, tourism facilities, beaches, marinas, etc., around İzmir Bay have been studied and plotted on a map and sensitivity map of İzmir Bay has been composed. It is intended to inform the decision makers about the activities that would be effected by an oil spill. And also it includes countermeasures and shoreline clean up methods. Keywords : Petroleum Pollution, Oil Spill, İzmir Bay, Sensitivity Mapping