Su altı kaynak teknolojileri ve uygulamaları
Underwater welding technologies and applications
- Tez No: 136779
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKDENİZ NEŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
II ÖZET Bu çalışma; günümüzde kullanılan sualtı kaynak teknolojilerinin genel bir incelemesini yaparak, yaygm olarak uygulanan sualtı kaynak tekniklerini ve su derinliğinin, iş parçası kalınlığının ve su kirliliğinin kaynak mukavemetine olan etkisini araştıran deneysel içerikli bir araştırmadır. Sualtı kaynak teknolojileri, işlemin yapıldığı ortama bağlı olarak“kuru ya da ıslak”olarak veya kullanılan kaynak yöntemine göre( ark kaynağı, saplama kaynağı, vb) sınıflandırılabilir. Bu çalışmada yapılan deneysel araştırmada ulaşılmak istenilen amaç; ülkemizde yaygın şekilde kullanılan sualtı ıslak örtülü metal ark kaynak yönteminin, gemi onarım ve bakımları esnasındaki uygulamalarda, suyun kirliliği, iş parçasının kalınlığı ve derinliğe bağlı olarak mukavemetinin değişimini incelemektir. Yapılan çalışma neticesinde elde edilen en önemli sonuç; sualtı ıslak kaynak teknolojisinde birincil etmenin kaynakçının ustalığı olduğudur. Diğer teknolojik etmenler (kaynak ekipmanı, dalma ekipmanı, vb.) ve çevresel etmenler (görünürlük, derinlik, vb.) birincil etmenin yanında neredeyse ihmal edilebilir düzeyde kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This is a research which investigates the general study of contemporary underwater welding technology and the underwater welding techniques that is used extensively and the effects of water depth, working piece thickness and dirtyness of water to the welding. The underwater welding technologies can be classified as“dry”or“wet”depending upon the environment of the process. These technologies can be classified according to the applied welding process such as“Arc Welding”,“Stud Welding”. The aim to be reached in this study is to investigate the change in strength depending upon water depth, working piece thickness, dirtyness of water and the applications of the underwater welding technique which is used extensively in Türkiye during ship repair and maintenance. The most important result reached at the end of this experiment is that the primary factor in underwater wet welding technology is the experience and expertise of the welder. The rest of the technological factors such as welding equipment, diving equipment and the environmental parameters are nearly negligable with respect to this primary factor which is expertise, the profiancy of diver/welder