Çine Barajı dolusavağı boyunca oluşan değişken akımların deneysel araştırılması amacıyla 1/100 ölçekli fiziksel model tasarımı
Design of 1/100 scaled physical model for experimental study of variable flows over the stepped spillway of Çine Dam
- Tez No: 136790
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik–Hidroloji ve Su Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
II ÖZET Karmaşık mühendislik problemleri fiziksel modeller kullanılarak incelenebilmekte ve böylece analitik yaklaşımlarla elde edilemeyen pratik çözümlere ulaşılabilmektedir. Bu çalışmada; Çine Barajı basamaklı dolusavağmm 1/100 ölçekli modelinin tasarlanması ve model ile akıma ait özelliklerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Öncelikle boyut analizi ve model teorisi ile ilgili temel prensipler hatırlatılmış ve basamaklı dolu savaklarda oluşan akımlarla ilgili mevcut bilgiler verilmiştir. İnşaat Mühendisliği Bölümü Hidrolik Laboratuarında inşa edilen fiziksel modelde deneylerin yapılabilmesi için gerekli su besleme deposu ve ölçüm sistemleri projelendirilmiştir. 1/100 ölçekli Çine Barajı basamaklı dolu savak modelinin inşaat safhaları ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. İlgili literatürde verilen bilgi ve bulgulara göre Çine Barajı basamaklı dolu savağında gözlenmesi gereken olaylar ve elde edilmesi olası değerler belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Complex engineering problems may be investigated by means of physical models and then one can obtain practical solutions whose acquisition is impossible from analytical approaches. In this study, it is aimed to design the 1/100 scaled physical model of the stepped spillway of Çine Dam and to determine model and flow characteristics. At first, the fundamental principles of Dimensional Analysis and Model Theory are reviewed and the existing studies about flows over stepped spillways are given. The required water supply tank and necessary devices to measure the flow parameters in the experimental set-up built in the Hydraulics laboratory of Civil Engineering Department are projected. The construction stages of 1/100 scaled stepped spillway model of Çine Dam are explained in detail. The phenomena to be observed and the probable values to be obtained according to the knowledge and the findings given in the relevant literature are presented.