Sinyalize kavşaklarda trafik akım etkileşimleri ve bulanık mantık ile değerlendirilmesi Balıkesir örneği
Traffic current interactions in signalized junction and evaluation with fuzzy logic Balikesir sample
- Tez No: 614073
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FÜSUN ÜÇER ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, İnşaat Mühendisliği, Traffic, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Gelişen ve büyüyen dünya nüfusunda araç sayısı da artmaktadır. Bu durumun yarattığı sorunlardan birisi de trafiktir. Günümüzde trafik dolayısıyla zaman ve maddi kayıplar oluşmaktadır. Bu kayıpların kabul edilebilir seviyeye indirilebilmesi için trafikte alt yapı, güvenlik, sinyalizasyon ve akım etkileşimleri ele alınmalıdır. Tez çalışmasında hedeflenen yakın mesefali sinyalize kavşakları modern yöntrmler ve bulanık mantık yöntemi ile çalışmalar yapıp sonuçların trafik gecikmelerine etkilerinin incelemesidir. Balıkesir şehri için Hükümet kavşağı ile Gar kavşağı arasındaki trafik etkileşimlerinin incelenmesi mevcut duruma göre değişebilir mobilize bir bulanık mantık çözüm algoritması sunulmuştur. Sunulan algoritmalar mevcut duruma göre %5-10 arasında gecikmeler konusunda iyileşmeler olduğu saptanmıştır. Bulanık mantık yönteminin webster yöntemine göre gecikme sürelerini azaltmada daha iyi bir yöntem olduğu gözlenmiştir. Bulanık mantık yöntemi ile gecikmelerin minumuna indirilmesi hedeflenmiştir. Sunulan algoritmada yanyol etkileşimleri düşünülmüş, yaya etkileşimleri ihmal edilmiştir. Gar kavşağından akan trafiğin aynı olması durumunda yeşil sürede Hükümet kavşağına katılmasının etkileri göz önüne alınmıştır. Webster ve bulanık mantık çözüm yolları ile de irdelenerek iki yöntemin de doygun akıma kadar yakın sonuçlar verdiği görülmüş, fakat doygun akımdan fazlasında ise webster yöntemin de gecikme süresinin arttığı, bulanık mantık yönteminde gecikmenin minimuma kadar indiği görülmüştür. .
Özet (Çeviri)
The number of vehicles in the developing and growing world is increasing. One of the problems created by this situation is traffic. Today, time and financial losses occur due to traffic. In order to reduce these losses to an acceptable level, infrastructure, safety, signaling and current interactions in traffic should be considered. The aim of this thesis is to investigate the effects of close interchange signalized intersections with modern techniques and fuzzy logic technique and to investigate the effects of results on traffic delays. For the City of Balıkesir, the investigation of the interactions between the intersection of the Hükümet and the Gar junction, a fuzzy logic solution algorithm that is mobilized may vary according to the current situation is presented. The presented algorithms have been found to have progresses in the range of 5-10% delays according to the current situation. It has been observed that this approach can be improved. In the presented algorithm, pedestrian and side-way interactions are not considered. If the traffic flowing from the Gar junction is the same, the effects of joining the Hükümet intersection in the green period are considered. These results were also examined with deterministic solutions and it was observed that they gave close results. According to deterministic solutions, the adaptation of the algorithm to automation is important for ease of application.