Evaluation of secondary compression characteristics of clays in İzmir
İzmir killerinin ikincil sıkışma karakteristiklerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 136792
  2. Yazar: MEHMET KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ŞENGÜN KAYALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
in ÖZET İzmir Körfezi kıyı zeminleri sekonder sıkışabilirliği, Dokuz Eylül Üniversitesi Zemin Mekaniği Laboratuarı arşivinde birikmiş konsolidasyon deneyleri verileri yeniden değerlendirilerek incelenmiştir. Körfez kıyısı boyunca yer alan 52 sondaj konumu ile ilgili olarak seçilmiş 83 konsolidasyon deney verisi kullanılarak, sekonder sıkışma indeksi Ca ve sekonder sıkışma oram Cos değerleri ve bunların sıkışma indeksi Cc ile oranlan belirlenmiş ve sunulmuştur. Bu belirlemelere göre Körfez kuzey ve doğu kıyı zeminlerinin sekonder sıkışma potansiyelinin güney kıyı zeminlerine göre oldukça büyük ve ağırlıklı olarak yüksek derecede olduğu görülmüştür. Ayrıca, izmir Körfezini çevreleyen düzlük alanlar için seçilen üç farklı temsili zemin profilinde oturma analizleri yapılmış ve bu değerlendirmeler sonucunda sekonder oturmaların toplam oturmadaki payının dikkate değer bir öneme sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT An assessment of secondary compression of Izmir Bay shoreline soils has been made by re-evaluating the existing consolidation test data in the Soil Mechanics Laboratory of Dokuz Eylül University. Secondary compression index Ca and modified secondary compression index Cue values and their ratios with compression index Cc has been determined by using 83 consolidation test data belonging to 52 borings located surrounding Izmir Bay shore line. The results are presented. It has been concluded that, secondary compression potential of northern and eastern shoreline soils is relatively high compared to the soils of southern shoreline. The degree of secondary compressibility of northern and eastern shoreline soils is dominantly high. In addition to this, settlement analyses have been made for three different soil profiles located surrounding Izmir Bay shoreline. As to the results of these evaluations it has been determined that secondary settlement has a considerable consequence in total settlements.