Cluster variation method in ising system
Ising sisteminde kümesel değişim yöntemi
  1. Tez No: 136813
  2. Yazar: CENK AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu tezde, faz geçişlerini açıklamak için kullanılan modellerden biri olan spin- 1/2 Ising modelini, herhangi bir dış alanın olmadığı durumda, Kümesel Değişim Yöntemini kullanarak inceledik. Bunun için ilk olarak faz geçişi kavramım ve Kümesel Değişim Yöntemini tanımladık daha sonra yöntemi üneer Ising zincirine, iki boyutta kare ve üçgen örgülere, temel kümenin nokta, çift, kare ve üçgen ol ması durumları için uyguladık. Böylece yöntemin temel kümenin seçimine bağlı olarak Mean-field ve Bethe yaklaşımlarının sonuçlarım içerdiğini gördük. Bundan başka, temel kümenin daha büyük seçilmesi durumunda, matematiksel hesapla maların zorluğuna rağmen yöntemin verdiği sonuçları değerlendirip bu sonuçların kesin çözüme yakınlığını gözlemledik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, we have investigated spin-1/2 Ising model in the absence of the external field, which is described in order to examine the phase transitions in magnetic systems, with Cluster Variation Method (CVM). To do this, phase transitions and CVM were described and then this method has been applied to linear Ising lattice, two dimensional square and triangular Ising lattices under the choice of the basic clusters as point, bond, square and triangle. Thus, dependence of choosing the basic cluster, we see that CVM includes the Mean-field and Bethe approximations. Furthermore, when the basic cluster is extended, we see that the method gives good results although the calculations are formidable.