Crystallographic investigations of C27H34N2O4CIRh
C27H34N2O4CIRh molekülünün kristalografik incelemeleri
  1. Tez No: 136814
  2. Yazar: ASLIHAN KARTAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHİTTİN AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
VI ÖZET“13-Bis(2,4-dimetoksifenil)inûdazoKdin-2-yUdeneldoro(l,5-siklookta)dien) rodyum (I)”, (CvHuN204ClRh), molekülünün moleküler ve kristal yapısı tek kristal x-ışmı kırınımı yöntemiyle çözülmüştür. C^HMN20AClRh molekülü için kristalografik veriler: Triklinik, P-l, a=9.7642(12)Â, & = 11.1914(11)Â, c = 13.0102(14)Â, Z = 2, Dx =1.531(g/ cm3), //( MoK«)=0. 809mm'1, V=1277.59(71) Â3, FM0= 607.9, ^=0.041, wR2 = 0.091, GOF=1.025, APmia = -0.537 e/Â3, bp^ 0.576 e/Â3, (A/o-)^ 0.087. Kristal yapı Patterson yöntemi ile çözülmüştür. 316 atomik parametre, I>2(r(l) koşulunu sağlayan 2983 yansıma için tam matris en küçük kareler ve fark- Fourier yöntemleri kullanılarak R=0.041 değerine kadar antılmıştır. Hidrojen atomları hariç tüm atomlar anizotropik olarak antıhmştır. Rhl, Cll, C20, C21 atomlarının bir düzlem oluşturduğu saptanmıştır. Karben ligandı da hemen hemen düzlemseldir. Karben heterosiklik ile koordinasyon düzlemi arasındaki açının 89.8(4)° olduğu tespit edilmiştir. Şelat yapıcı ligandın trans etkilerinden dolayı Rh-C20 ve Rh-C21 atomları arasındaki bağ uzunlukları, Rh- C24 ve Rh-C25 arasındaki bağ uzunluklarından kısadır. Yapıdaki Metal-C(karben) bağ uzunluğu, Metal-C(hidrokarbil) bağ uzunlukları ile hemen hemen aynıdır. Karben karbonu ile azot arasındaki bağ uzunlukları kompleksdeki öteki C-N bağ uzunluklarından kısadır. Çünkü donor N atomlarından karben karbonuna kısmi elektron akışı, bu bağların nispeten çift bağ karakteri göstermesini sağlar. Cl-Rh- Cavbene atomları arasındaki açı 90.0(1)°. İmidazol heterosikliğin, metoksifenil halka düzlemleri ile yaptığı dihedral açı sırasıyla 76.8(3)° ve 77.3(3)°. Ayrıca İki metoksifenil halka arasındaki dihedral açı 29.3(2)°. Ve kristal yapı moleküller arası C-H...Cl tipi zayıf iki hidrojen bağı ile kararlı durumdadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Molecular and crystal structure of, 'U3-Bis(2,4-dimeÖK)î^henyl)imidazolidin-2- ylidenechloro(l,5-cyclooctadiene)rhodium(I)“, (C21HuN204ClRh), has been determined by single crystal X-ray diffraction method. Crystallographic data for C^H^NfifilRh: Triclinie, P-l, a=9.7642(12)Â, ö = 11.1914(ll)Â, c=13.0102(14)Â, 1 = 2, £>x=1.531(gW), //(MoKa)=0. 809mm”1, V=1277.59(71) Â3, Fm= mi. 9, Ri = 0.041, wR2 = 0.091, GOF=1.025, Ap^ = -0.537 e/Â3, Ap^ = 0.576 e/Â3, (A/o-)nBBt= 0.087. The crystal structure was solved by Patterson method. Using full matrix least-square and difference-Fourier methods, the 316 atomic parameters were refined to a final R= 0.041 for 2983 reflections with 7>2er(/). The non-hydrogen atoms were refined anisotropically. The four atoms, Rhl, Cll, C20 and C21 form a plane; also the carbene ligand is nearby planar. The angle between the carbene heterocycle and the coordination plane is 89.8(4)°. Because of the trans influences of the chelating ligand the bond distances of the Rh- C20 and Rh-C21 are shorter than the Rh-C24 and Rh-C25. Metal-C(carbene) bond length is virtually the same as Metal-C(hydrocarbyl) bonds. The C(carbene)-N bond lengths is significantly shorter than the other C-N bond lengths present in the complex and is possibly indicative of greater partial double bond character in these C(carbene)-N bonds due to partial electron donation by nitrogen to the carbene carbon. Cl-Rh-C^^^ angle 90.0(1)°. The imidazole heterocycle makes dihedral angles of 76.8(3)° and 77.3(3)° with the methoxyphenyl ring planes, respectively. In addition the dihedral angle between two methoxyphenyl ring planes is 29.3(2)°. And the crystal structure is stabilized by two weak intermolecular hydrogen bond of the C-H....Cltype.