Gazaltı kaynağında proses parametrelerinin optimizasyonu
Optimization of the process parameters in gas metal arc welding
  1. Tez No: 136822
  2. Yazar: GÜRKAN GÜRAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR KARAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, gazaltı kaynağında, prosesi etkileyen parametrelerin Taguchi Yöntemi ile optimizasyonu gerçekleştirilmiştir. Gazaltı kaynağı, bugünün sanayisinde, Türkiye'de ve dünyada en yaygın olarak kullanılmakta olan kaynak türüdür. Prosesin, diğer kaynak yöntemlerine oranla kullanım ve maliyetler yönünden avantajlı oluşu, yöntemin bu denli yoğun kullanılmasına neden olmuştur. Gazaltı kaynağında, iyi bir kaynak dikişi elde edebilmek için, proses parametrelerinin doğru seçilmesi oldukça önemlidir. İyi bir kaynak dikişi yanında, maliyetler de göz önünde bulundurularak, en az sarfiyatla, en ekonomik ve en iyi kaynak dikişini elde edebilmek için, proses parametrelerinin optimum seviyelerinin kullanılması gereklidir. Taguchi Yöntemi, parametre tasarımı, deney tasarımı ve tolerans tasarımı üzerine kurulmuş bir optimizasyon yöntemidir. En yaygın olarak, kalite güvence sistemleri kapsamında toplanan, verilerin, istatistiksel analizinde kullanılmaktadır. Taguchi'nin deney tasarım yöntemi, farklı parametrelerin, farklı düzeyleri arasından optimum kombinasyonu saptamak adma oldukça yararlı bir yöntemdir. Her bir parametrenin, her bir seviyesini içeren tüm kombinasyonlar için oldukça fazla deneysel çalışma yapılması gereken durumlarda, Taguchi Yöntemi kullanılarak, çok daha az sayıda deneysel çalışma ile sonuca ulaşmak mümkün olmaktadır. Bu çalışma kapsamında, gazaltı kaynağı proses parametrelerinin optimum seviyelerinin bulunmasında, Taguchi Yöntemi adaptasyonu yapılmıştır. Her biri dört seviyeli, dört parametre için 256 deneysel çalışma yapılması gereken bir deney düzeneği, Taguchi Yöntemi kullanılarak, 16 deneysel çalışma ile kurulmuştur. Deneysel çalışmaların sonucu, kaynak dikiş geometrisi incelenmek suretiyledeğerlendirilmiştir. İstatistiksel olarak optimize edilen parametre seviyeleri kullanılarak, bir doğrulama dikişi çekilmiş ve teorik olarak bulunan sonuçlar, deneysel olarak da doğrulanma yoluna gidilmiştir. Dünya literatüründe, Taguchi yönteminin çeşitli prosesler için birçok uygulamasını görmek mümkünken, kaynak prosesi için uygulanmış çok fazla örnek yoktur. Türkiye'de, kaynak parametrelerinin Taguchi Yöntemi ile optimizasyonu çalışması ilk defa bu tez kapsamında gerçekleştirilmiştir. Anahtar sözcükler : Gazaltı kaynağı, kaynak parametreleri, Taguchi Yöntemi, optimizasyon.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, the optimisation of parameters that effects the process in gas metal arc welding is materialized by using the Taguchi Method. Gas metal arc welding process is the most common used process recently in the Industry of Turkey and the world because, the process has so many advantages while compared with other welding processes. In order to obtain a regular weld pool geometry, it is very important to work with the corect levels of the welding parameters. If, we take the costs into consideration, in order to obtain the regular weld pool geometry with minimum cost, the parameters has to be optimised very carrefully. Taguchi Method, is an optimisation method based on the parameter design, experiment design and tolerance design. It is mostly used for analizing the data of quality asurance systems. Taguchi experiment design method is very useful method for finding the optimum combination between the different levels of different parameters. If the optimisation is done with different methods instead of Taguchi Method, so many experimental studies are required. By using Taguchi method, optimisation is done with a few experiments. In this study, an experimental design is builded for four different parameters each have four levels. The design is builded with Taguchi Method by 16 experiments. If it was done with clasical methods, we would have to make 256 experiments for the same design. The results of the experimental studies are utilized by investigating the form of the welding geometry. At the end of the study, one more experiment is done by using the values that are found teoricly by using the optimisation metods and the results are compared in order to confirm the teoric study.vn It is posibble to see different kinds of Taguchi applications for different processes but there are not so many examples applied to the welding process. In this study, the optimisation of the parameters in welding process is done for the first time in Turkey. Keywords : Gas metal arc welding, welding parameters, Taguchi Method optimisation.