Yabancı markalı ürünlerin değerlendirilmesinde köken ülke etkisi
Country of origin effect in the evaluation of foreign branded products
- Tez No: 136832
- Danışmanlar: DOÇ.DR. REMZİ ALTUNIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Günümüz pazar şartlarında hızlı bir değişim ve gelişim yaşanmaktadır. Bu değişim sadece işletmeleri değil, tüketicileri de etkilemektedir. Özelikle de küreselleşme olgusu ile birlikte dünyanın bir tarafında piyasaya çıkan bir ürün çok kısa denecek kadar kısa bir zaman içinde dünyanın diğer taraflarına kolayca ulaşabilmektedir. Bu bağlamda ülkemiz pazarlarında dünyaca bilinen markaların bir çoğu bulunmaktadır ve tüketim bağlamında tüketiciler yabancı markalı ürünleri kullanmaktadır. Pazarlama yazınında yabancı markalı ürünlerin değerlendirilmesinde ürüne ait köken ülke bilgisinin tüketici kararlarını etkilediği belirtilmektedir. Bu çalışmanın amacı, tüketicilerin yabancı kökenli ürünleri nasıl değerlendirdiği ve yabancı markalı ürünleri kullananların diğer tüketicilerce nasıl algılandığını ortaya koymaya çalışmaktır Bu amaç doğrultusunda bu çalışmada metodoloji olarak anket uygulaması benimsenmiştir. Sözkonusu anket Adapazan'nda uygulanmıştır. Toplam 424 kişi üzerinde uygulanmış olan anket çalışmasından elde edilen veriler SPSS ortamında analize tabi tutulmuştur. Araştırma bulgularına göre insanlar yabancı markalı ürün kullananları belirli önyargılar çerçevesinde değerlendirmektedir. Yabancı markalı ürünleri kullananların algılanmasında altı boyutun olduğu görülmektedir. Bunlar, alışveriş veriş düşkünlü, başarılı ve saygın aileye mensup olma, sevilen ve sayılan kişilik, lüks ve moda düşkünlüğü, muhafazakar ve temkinli yapıya sahip olma ve umursamazlık ve başarısızlık olarak ifade edilebilir. Ayrıca, tüketicilerin yerli ve yabancı markalı ürünleri değerlendirmede benzer tutumlar sergiledikleri de görülmektedir. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY COUNTRY OF ORIGIN EFFECT IN THE EVALUATION OF FOREIGN BRANDED PRODUCTS Keywords : Country of Origin, Brand, Foreign Origin Product There has been rapid changes and new developments in today's market environments. These changes do affect not only the firms but also the consumers. In particular, in the face of rapid globalization process, a product entering the market in one part of the world can reach easily the other parts of it in a short time period. In this vein, there are a number of brands with world-wide recognition in Turkey and the Turkish consumers use these foreign origin brands. In the marketing literature, it is argued that country of origin information influneces consumers' evaluation of products with foreign-origin. The purpose of this study is to examine how consumers perceive products with foreign country of origin and to assess consumers' perception of those who use products with foreign brand names. In line with the purpose of study, as a methodology, a questionnaire survey is carried out on consumers. The survey is conducted in Adapazarı. Data collected from 424 respondents is carried out via SPSS package. Findings indicate that people tend to evaluate those who own products with foreign origin with some biases. Results indicated the existence of six dimensions in the evaluation of the users of foreign branded products. These are heavy shopping tendency, belonging to respectful family, social acceptance and being loved by people, fashion sensitiveness and luxury seeking, conservative and cerafull behavior, and carelessness and failure. Furthermore, it is pionted out that consumers tend to hold similar attitudes towards domestic and foreign origined products. VII