Girişimci ve girişimci olmayanların özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of entrepreneur's and non entrepreneur's entrepreneurial characteristics
  1. Tez No: 136850
  2. Yazar: MUSA ERDEN ERBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN BAYRAKTAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Bu çalışmada, son yılların popüler kavramlarından girişimcilik ve girişimcilik ile ilgili kavramlar tanımlanarak, tezin ana konusunu oluşturan girişimcilik özellikleri üzerine yapılan uygulama sunulmuştur. Literatürdeki önemli girişimcilik özellikleri ve girişimciliği etkileyen çeşitli faktörler detaylı olarak anlatılmaya çalışılmıştır. Araştırma esnasında girişimcilik özellikleri konusu üzerine yapılan akademik çalışmaların dilimize çok fazla sayıda çevrilmediği gözlemlenmiştir. Çoğu eserde bu konuya birkaç sayfada kısaca değinilmiştir. Bu durum yabancı, özellikle Amerika ve Avrupalı, araştırmacıların makalelerinden yararlanma yolu ile giderilmeye çalışılmıştır. Ankara'da faaliyet gösteren küçük işletme sahibi ve bu işletmelerde çalışan kişiler üzerinde yapılan anket çalışması ile, girişimci ve girişimci olmayan kişilerin başarı ihtiyacı, risk alma, özgüven, içsel kontrol, yenilikçilik ve belirsizliğe tahammül özellikleri açısından karşılaştırılması yapılmıştır. Ayrıca demografik bilgiler açısından da çeşitli karşılaştırmalar yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucu girişimci olanlar ile girişimci olmayanların basan ihtiyacı, özgüven, belirsizliğe tahammül ve yenilikçilik özelliklerinin anlamlı derecede farklılık arz ettiği, bunun yanında risk alma ve içsel kontrol özelliklerinin anlamlı bir farklılık göstermediği ortaya çıkmıştır. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY COMPARISON OF ENTREPRENEUR'S AND NON ENTREPRENEUR'S ENTREPRENEURIAL CHARACTERISTICS KEYWORDS: Entrepreneurship, Entrepreneur, Entrepreneurial characteristics. We studied the theory of entrepreneurship and related concepts, and presented the studies on entrepreneurial traits and characteristics. We tried to present important literature on entreprenurial characteristics and the factors affacting entrepreneurial skill in detail. Then we presented our research on chracteristics which distinguish entrepneurs from non-entrepreneurs. During the study, it is realized that much of the literature has not been translated into Turkish. In many Turkish studies, there were only a couple of pages related with this subject. The lack of Turkish literature in entrepreneurial characteristics was filled with English literature done by American and Europian scientists. We conducted a survey analysis on small business owners and their workers in Ankara. In this survey we measured the need for achievement, propensity to take risk, self- confidence, internal locus of control, innovativeness, and tolerance of ambiguity on both entrepreneurs and non-entrepreneurs. Also entrepreneurs' and non-entrepreneurs' demographic characteristics were compared. As a result, it is found that entrepreneurs are significantly different from non- entrepreneurs in need for achievement, self-confidence, innovativeness, and tolerance of ambiguity; however, we were not able to find any significant difference between two groups in risk taking propensity and internal locus of control. VIII