Holding şirketlerde muhasebe uygulamaları
Accounting practices at the holding companies
  1. Tez No: 136857
  2. Yazar: METEHAN COŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ KIRLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
ÖZET Dünyada taşıma ve iletişimin hızlanması, piyasanın genişlemesi, ihtiyaç duyulan malların niteliklerinin gelişmesi gibi nedenler işletmelerin daha büyük faaliyette bulunmasını gerekli kılmıştır. İşletmelerin büyük çaplı fâaliyetleri görmek amacıyla yararlandıkları birleşme ve işbirliği çeşitlerinden en önemlisi holdingleşmedir. Holding şirketler; kendisi ticari ve sınai faaliyette bulunmaksızın yönetim kontrolünü elinde bulundurmak gayesiyle diğer şirketlerin hisse senetlerini elinde bulunduran ve iştirakte bulunduğu şirketleri belirlenen amaçlar etrafında toplayıp organize eden hukuki tüzel kişiliğe sahip şirketler olarak tanımlanmaktadır. Holding şirket faaliyet alanlarının normal şirketlerden farklı olması, holdinglerin ticari ve sınai faaliyetlerinde bulunmaması, kendine bağlı birçok şirketin bulunması, bağlı şirketlere çeşitli hizmetler vermesi ve buna bağlı olarak kendine has giderlerin oluşması, sonra bu giderlerin bağlı şirketlere dağıtılma ihtiyacı duyulması gibi nedenler muhasebe uygulamalarında bazı farklılıkların oluşmasına sebep olmuştur. Bu çalışmamın amacı holding şirketlere özgü muhasebe uygulamalarını, ülkemizdeki mevcut muhasebe ve mali mevzuat ışığında açıklamaktır. Birinci bölümde; holding şirketler hakkında genel bilgiler, holdinglerin türleri, fayda ve zararları ile hukuk sistemimizdeki yeri incelenmiştir. İkinci bölümde; holding şirketlerde muhasebe, holding yatırımlarının muhasebeleştirilmesi, muhasebe kayıtlan ve kar dağıtımı gibi konular ülkemizdeki muhasebe mevzuatı açısından incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise; holding şirketlerin düzenlemiş oldukları konsolide mali tablolar, Sermaye Piyasası Kurulu'nun Seri:XI, No:21 sayılı“Sermaye Piyasasında Konsolide Mali Tablolara ve İştiraklerin Muhasebeleştirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ”ine göre incelenmiş ve örnek uygulama yardımıyla açıklanmaya çalışılmıştır. XI
Özet (Çeviri)
SUMMARY ACCOUNTING PRACTICES AT THE HOLDING COMPANIES Keywords : Holding Companies, Concolide Tables, Accountig System, To accelerate of carriying and communication, to develop of market and goods which necessary to people make to factory to develop their action. Becoming an holding for the factories, to carry out to the bigger action, is the most important type of unitting and cooperation.. Holding companies, which may be defined compaanies which have the shares of the other companies aren't the same sector with the main holding company but have the control of the companies, at the same time these holding organize to their companies to determined aims. Holding companies' work areas is different from the other companies and haven't commerce the same action. Holding companies have a lot of companies and give the service as depend on this make cost of these action after this, depend on this cost accounting system necessities different ways of carriying out. The aim of this work, to explain practice of accounting system special to holding companies. In the first part, is given knowledge about the holding companies, type of the holdings, their benefits and the place at the our law system. In the second part, accounting system of the holdings, their accounting entries, their profit dispersing is discovered point of view our accounting system. In the result part, The concolide tables which were prepared by factories, and the law about the make accountment to tables prepared by capital market concoil were detected and try to explain helps sample practice. XII