Televizyonun Türk aile yapısı üzerindeki etkileri
The Efect of television on Turkish family configuration
- Tez No: 136865
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. SAİT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Bu çalışmada en önemli kitle iletişim araçlarından biri olan televizyonun Türk aile yapışma etkileri araştırılmıştır. Televizyonun Türk toplum yapısı ir/erinde çok büyük bir etkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Büyük medya patronları televizyonu toplumun haklarım savunmak ve haksızlığın yolsuzluğun karşısında olmak amaçlı kullanmıyorlar. Bilakis aileleri kendi istedikleri şekilde yönlendiriyorlar. Aileler üzerinde çok büyük etkisi olduğu ortadadır. Ağır hayat şartlan, sanayi toplumunun yüklediği çalışma koşullan insanları politik konulardan uzak tutmaktadır ve doğruyu düşünerek bulması yerine medyanın söylediğini kabul etmeye itmektedir. Artık toplum medyadan duyduklarına göre karar verip davranır hale gelmiştir.Bu sebeplerden de anlaşılacağı üzere televizyon insanları yönlendirmektedir. Kitle kültürü tarafından baskı altına alman toplumların hiç bir zaman kendilerim geliştirmek gibi bir problemleri olmamıştır. Ayrıca, ağır çalışma koşulları ve insanların stresten biraz da olsa uzaklaşma arzulan onları televizyon karşısına bağlar olmuştur. Televizyon karşısına geçtiklerinde yapay bir dünya oluşturup,bu yapay dünyaya kendilerini kaptırmışlardır.Bu kurgu insanları geliştirmemektedir, sadece eğlendirmektedir. Eğlenmek hoş vakit geçirmek kendimizi geliştirmek ve öğrenmek anlamına gelmez.Bu programlarda eğilim ve gelişim baz alınarak değil de eğlence ön plandadır. Bu kurgusal eğlence ortamı toplum tarafından kabul görmekte ve normal karşılanır hale gelmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this project, it is investigated that influances of televsion, which is one of the mass media, tools, over the Turkish family structure. In conclusion, I found that television is really effective over Turkish family structure. Mass media bosses are not using television against unfairness and they are not behaving like the advocate of the society. They want to guide the families, as they want. They have a big role satisfaction of some families. In heavy living conditions and also occupation coming with the new modern century makes the person away think over the political subjects then only the truth he gets is what the media says. So they decide and behave as they heard. As a result television guide people in this way. Communities dominated by mass culture never have a problem as improving their shelves. And also this is because of the new times heavy industrial busines, they want to be away from stress so when they sit against television they build and artificial reality, and believe this artificial reality. And we know that this is not improving our shelves. Having fun does not mean that we are laerning something and improving our shelves. The themes of the programmers are not based over improving, oppositely improved over having fun. And this means that mass culture is being legal. n