Konaklama tesislerinde maliyet-hacim kar analizler, (Ulusoy Pamukova tesisleri uygulaması)
The Analysis of cost-volume-profit Pamukova Ulusoy accommodation for travel
- Tez No: 136901
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ KIRLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Konaklama tesisleri turizm sektörünün sürdürülmesi ve refahının arttırılması açısından önemli bir yapıya sahiptir. Bundan dolayıdır ki konaklama işletmeleri gelen yerli ve yabancı turistlerin memnuniyetini ön planda tutup karlılığı ikinci planda ele almaktadırlar. Bu şekilde ülke ekonomisine katkı sağlamaktadırlar. Tabi ki bu işletmeler hizmet görevlerini yerine getirirken kârlılığını da korumalıdır. Bunu yapabilmek için yöneticilerin belirli analizler yaparak işletmelerin devamlılığı ve karlılığını sağlamayı hedeflemektedirler. Bu anlamda maliyet - hacim - kâr analizleri firmalara ışık tutmaktadır. Konaklama Tesisi İşletmelerinde Maliyet - Hacim - Kâr analizleri ve bir uygulama konulu çalışma, üçü teorik, birisi uygulama olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; maliyet - hacim - Kâr analizlerinde kullanılan kavramlar, ikinci bölümde ; analizlerin teknikleri ve bu analizlerin yönetim kararlarında uygulamalarına yer verilirken, Üçüncü bölümde maliyet - hacim - kâr analMerinin konaklama tesisi işletmeciliği uygulanabilirliği incelenmiştir. Dördüncü bölümde ; bu genel bilgilerden yola çıkarak Pamukova Ulusoy Tesislerinin Maliyet - Kâr - Hacim analizleri yapılmıştır. Başabaş noktası hesaplanarak başabaş grafiği çizilmiştir. Bu çalışmada, işletmedeki mevcut işler sistem ve maliyet teknikleri incelenerek maliyet sistemi üzerinde duruldu, eldeki verileri de göz önüne alarak kârlılığı nerede yakmayabileceğimiz ve işletmenin başabaşa ne zaman ulaşacağı kararlaştırıldı. Varılan hipotez ise; işletmenin maliyetleri ve sabit giderleri kontrol altında tutarak, yaz sezonu ve kış sezonu için iki farklı tedbir paketi uygulayarak, minimum personelle maksimum başarıyı hedefleyip, satın almalarını tekrar gözden geçirip, kârlılığı yüksek olan market ve kafe gelirlerini artırıcı çalışmalarım sürdürmesi gerektiği kanısına varılmıştır. Bu şekilde işletme kârlılığı yakalayabilecek ve devamlılığını sağlayacaktır vın
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE ANALYSIS OF COST - VOLUME - PROFIT PAMUKOVA ULUSOY ACCOMMODATION FOR TRAVEL KEYWORDS : Cost, volume, profit, analiysis, tourism Service Stations play an important role in the wellbeing and improvement o tourism sector. In this respect, these facilities put the customer contentment first and consider profitability in the second place. With this, they highly contribute the overall economy of the country. These facilities, needless to say, should also concern about the profitability. To achieve this, the directors try to obtain consistency and profitability within the service station by making certain analysis. The analysis of cost -volume -profit help companies find better solutions. The thesis consists of four parts one of which is application and the other three being theoretical. In the first section the terms used in this analysis are studied. The concern of the second section is the technical explanations of the analysis and how to put them into practice. The third section deals with the question whether the analysis is applicable in service stations. In the fourth section, the data examined until now has been submitted in Pamukova Ulusoy Facilities. The outcome has been demonstrated in graphics. In this study, the current system in the facility and cost procedure has been observed and, considering the data at hand, it has been examined when and how the facility will reach the profitability. In conclusion, it is clarified that it is necessary to apply two different plans for both seasons and increase the revenue of shop and caf