Adil yargılanma hakkı bağlamında işkenceye uğramama hakkı
In The context of the right of fair judgment the right not to be exposed to torture
  1. Tez No: 136906
  2. Yazar: MEHMET HAKKI GÜRPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER ANAYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
ÖZET Geçtiğimiz yüzyıl insanlığın hemen her alanında sıçrama zamanı olduğu gibi insan haklarının da belki hiç olmadığı kadar korunmaya çalışıldığı ve bu alanda resmi ve sivil çalışmaların yoğunlaşarak yasal düzenlemeler şeklinde somutlaştığı bir yüzyıl oldu. Bu faaliyetlerden birisi de, asırlardır insanlığın en büyük ayıplarından olan işkence, insanlık dışı ve onur kinci muamele ve cezaların engellenmesi amacıyla yapılan çalışma ve düzenlemelerdir. Bir insanlık suçu olan işkence ve diğer kötü muamelelerin yasaklanması ve en önemli insan haklarından olan adil yargılanma hakkı bağlamında kutsal bir hak olarak hukuk tarihindeki yerini alması yolundaki çabalar ve bu çabaların ürünü olan ulusal ve uluslar arası düzenlemeler çalışmamızın özünü oluşturmaktadır. Bu düzenlemeleri gördükten sonra Avrupa Birliği yolunda ilerlemek isterken önüne sıkça“İşkence ve diğer kötü muamelelere uğramama hakkı”ve bu hakkın ihlali ile ilgili problemler çıkan Türkiye'de bu konuda yapılan çalışmaların neler olduğu, ne kadar yeterli ve uygulanmakta olduğunu açıklayarak artık ülkemizin sicilinden silinmesi gereken bu konu ile ilgili olarak ülkemize özgü önerilerde bulunduk. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY Last decade was the rising time of human beings almost in all fields. Perhaps it was the time when the human rights was strictly protected and also at this time in this field some civil and formal studies were made and these studies were arranged as a law. One of the these activities was the study of preventing the torment and the attitudes that aren't acceptable as a humanbeing which were the biggest shame from centuries. As a humanity guilt the torture and the bad attitudes towards humans must be forbidden. The summary of our study is to establish a fair judgement which is the most important and holy right of each person. We are also trying to make national and international arrangements about this field. After these arrangements while we are proggressing on the way of European Union we offered some suggesstions about this subject“the right of not to be tortured”and preveting the people from bad attitudes and the studies which are made when these rights were violated in Turkey. Now on we have to explain the studies and the application of these studies to clean our register. X