Ergenlik çağındaki basketbolcuların beslenme düzeylerindeki farklılıkların tespiti
The Determination of taking nourishment differences for the adolescent basketball players
- Tez No: 136922
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVDA BAĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
VI ÖZET Çocukluk dönemindeki iyi beslenme kişinin tüm hayatı boyunca sağlıklı olmasının esasıdır. Ergenlik ise kendine özel beslenme ihtiyaçlarım ve zorluklarını taşır. İlk ergenlik yıllarından başlayarak, çocuklar doğumdan sonra yaşadıkları en yoğun fiziksel büyüme dönemine girerler ve özellikle sporla uğraşıyorlarsa yaşamlarının hiç bir bölümünde ihtiyaç hissetmeyecekleri kadar çok besine ihtiyaç duyarlar. Ergenlik dönemi gelişimin hızlandığı bir dönem olduğu için önemlidir. Beslenme alışkanlıkları ise bu dönemde ayrı bir önem kazanır. Özellikle sporla profesyonel olarak uğraşan ergenlerin beslenmelerinin düzenlenmesine antrenör, diyetisyen, doktor ve ailelerin farklı katılımlarda bulunmaları beklenir. Anahtar kelimeler : Ergen, beslenme, eğitim, diyet, fizyolojik özellikler Araştırmaya Sakarya ve İstanbul illerinden 14-16 yaş grubu erkek öğrenciler arasından rastgele seçilen 50 ergenlik çağı öğrenci ve 50 ergenlik çağı basketbol oyuncusu katılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilere beslenme şekillerini ölçen bir anket uygulanmıştır. Alınan anket sonuçlarına göre yapılan istatistiksel analizler sonucu; Ergenlik çağı gençlerin beslenme şekillerinde basketbol oyuncusu olan öğrencilerle diğer öğrencilere arasında sadece dışardan alınan ek besinler olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Bunun dışında beslenme düzenini belirleyenlere bakıldığında, beslenme düzenlerini kendilerinin ve ailelerinin belirlediği görülmüştür. Basketbol oyuncusu olan ergenlerin bu konuda diğer ergenlerin farklı olmadıkları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
vn SUMMARY Good nutrition in childhood lays the foundation for good health throughout a person's lifetime. Adolescence brings its own set of nutritional needs and challenges. Beginning with the preteen years, children undergo their most intensive period of physical growth since infancy and need more food than at any other stage of life, particularly if they participate in sports. Adolescence is important because of the fast growth of body. Also nutrition habits gain a different importance in this period of life. Especially the diet of the teenagers who participate sports actively is much more important since they lost more energy than the others. So, it is expected that the diet will be prepared by dietician, trainer, families or doctors. Key words : Adolescence, nutrition, training, diet, physiological parameters This research has been done with the participation of 50 teenagers and 50 teenagers, age between 14-16, who are basketball players, selected randomly from Sakarya and Istanbul. A questionnaire that is asking about their diets has been asked to those teenagers. According to the statistical results of these questionnaires there is just one difference about their diets between the teenagers and the teenager basketball players and it is the supplemental foods taken. On the other hand, looking who decides the teenager's diet, both groups' diet is decided by either themselves or by their families. There is no difference between basketball players and other teenagers in that subject.