Küreselleşmenin Türk kamu yönetimine etkileri
The Impacts of globalization in Turkish public administration
  1. Tez No: 136926
  2. Yazar: MEHMET AKTEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 340
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, kamu yönetimi alanında oluşan değişimleri, küreselleşme süreci ile ilişkilendirerek incelemektir. Yönetsel alandaki değişimde, küreselleşmenin hangi alanlarda değişime etkide bulunduğu, değişimin yönü ve oluşan yeni yönetsel anlayış ve yapılanmaya katkısı ele alınmıştır. Çalışma giriş, sonuç ve üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde küreselleşmeye yönelik tanımlama çabalan ve bu konudaki farklı yaklaşımlar ele alınırken, küreselleşmenin tarihsel gelişimine ve sürecin arka planında yatan dinamiklere değinilmekte ve genel olarak küreselleşmenin etki alanları incelenmektedir. İkinci bölümde küreselleşmenin ülke yönetimlerini nasıl ve hangi yönde değişime uğrattığı ele alınmış ve bu değişimin yaşandığı alanlar kamu yönetimi ile ilişkilendirilerek açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise, ülkemiz kamu yönetiminin 1980 sonrası yaşadığı dönüşüm ve bu dönüşümde küreselleşmenin rolü ve etkisine değinilmiş ve bu dönüşümün yaşandığı alanlar incelenmiştir. Çalışmanın bir ve ikinci bölümlerinde konunun daha çok teorik ve kavramsal düzeyde incelenmesine ağırlık verilirken, son bölümde ülkemiz düzeyinde küreselleşmenin yönetsel etkileri, somut örneklerle açıklanmaya çalışılmıştır. Varılan sonuç, küreselleşme sürecinin kamu yönetimlerini kaçınılmaz bir şekilde etkilediği ve dönüştürdüğüdür. Artık ülke yönetimleri, uluslararası toplumla hareket etmekte, evrensel düzeyde oluşan değer, norm ve standartlara göre yemden yapılanmakta, yönetsel amaç ve uygulamaları değişmektedir. Kamu yönetimleri ulusal toplumla birlikte uluslararası toplumun da etkisine açık hale gelmektedir. Oluşan yeni yönetim anlayışı ile piyasaya, iç-dış topluma karşı duyarlı, esnek örgütlenmeye sahip,şeffaf-katıkmcı,hızlı işleyen bir yapılanma ortaya çıkmış bulunmaktadır. XII
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to analyze changes in public administration field in the perspective of globalization process. Which fields are affected direction of the variation, and the contribution of globalization to the new administrative understanding are taken into condisideration. This study consists of introduction, conclusion and three main parts. In the first part while various definitions of the term of globalization are presented, historical background of its process and dynamics an touched, and also its effects are examined carefully. In the second part it is analyzed that how and which direction does globalization affect countrys' administrations. In the third part, transformation in public administration in our country after 1980 is examined in the light of globalization process. The topics in the first and second part of the study are analyzed theoretically. In the last section, administrative effects of globalization process are analyzed in the Turkish context. We reached the conclusion that globalization process has inevitably affected and transformed public administrations. Furthermore, country administrations are acting together with international community as they are re-organized according to the norms and standarts which are created on a global level. In addition, countrys' purpose and implementations are changing. Public administrations have been influenced not only by national communities but also by international communities. With this new administrative mentality, a new form of structure is created which is sensitive to the market and internal and external societies, has flexible organizational structures with transparent and participative features. xm