Yeni kamu hizmeti anlayışı bağlamında İçişleri Bakanlığı güvenlik hizmetleri birimlerinin fonksiyonlar, sorunlar ve beklentiler açısından bir analizi: Mersin ili örneği
An analysis of the department of internal security services of ministry of internal affairs in terms of functions, problems and expectations in the context of new public service understanding: Example of Mersin province
- Tez No: 577430
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Güvenlik olgusu insanlığın varoluşundan bugüne kadar temel ihtiyaçlardan biri olmuştur. İlkel toplumlarda bireysel olarak giderilmeye çalışılan güvenlik ihtiyacı, modern toplumlarla birlikte devlet tarafından karşılanan bir kamu hizmeti haline gelmiştir. Bu hizmetin sistematik bir şekilde yürütülmesi ihtiyacı idari teşkilatlanmayı zorunlu kılmıştır. Nitekim tarihsel süreç içerisinde gerek ulusal gerekse uluslararası alanda çeşitli güvenlik teşkilatları oluşturulmaya başlanmıştır. Kamu hizmetlerinden biri olan güvenlik hizmeti, kamu yönetimi anlayışında meydana gelen dönüşümle birlikte yeni bir boyuta kavuşmuştur. Özellikle bu alandaki çalışmalardan biri olan Yeni Kamu Hizmeti anlayışı güvenlik hizmetlerine bugünkü şeklini vermiştir. Çalışmanın ilk bölümünü kamu yönetimi kavramı, kamu yönetimindeki dönüşüm süreci, küreselleşme ve kamu hizmeti kavramı oluşturacaktır. Bu kısımda kamu yönetiminin bilimsel olarak ortaya çıkışı ve 20. yüzyılda yaşadığı değişim ele alınırken, küreselleşmenin gelişimi ve kamu yönetimi üzerindeki etkilerine değinilecek; tüm bu açıklamalar ışığında kamu hizmeti kavramsal olarak değerlendirilip, kamu hizmetlerinin gelişimi ve ilkeleri incelenecektir. İkinci bölümde, Türk kamu yönetiminde neo-liberalizm ve Yeni Kamu Hizmeti anlayışı ele alınacaktır. Türk kamu yönetiminin tarihsel gelişimi, modernleşme süreci, neo-liberal politikaların Türk kamu yönetimine etkileri ve Türkiye'de Yeni Kamu Hizmeti anlayışı bağlamında Güvenlik Hizmetleri Birimlerinin yaşadığı değişim ve dönüşümler değerlendirilecektir. Üçüncü bölümde, İçişleri Bakanlığı Güvenlik Hizmetleri Birimlerinin tarihsel süreç içerisindeki fonksiyonel gelişimi, sorunları ve güvenlik birimlerinden beklentilere yer verilecektir. Çalışmanın dördüncü bölümünü ise, Yeni Kamu Hizmeti anlayışının İçişleri Bakanlığı Güvenlik Hizmetleri Birimleri özeğinde ele alınması oluşturacaktır. Güvenlik hizmetleri kapsamında Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının fonksiyonlar, sorunlar ve beklentiler açısından bir analizi yapılacaktır. Söz konusu güvenlik birimleri ile ilgili alan araştırması yapılarak, vatandaşların güvenlik algılarının, memnuniyet düzeylerinin ve güvenlik birimlerinden beklentilerinin tespit edilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The security phenomenon has been one of the basic needs of people since the existence of humanity. The need for security, which is tried to be solved individually in primitive societies, has become a public service provided by the state with modern societies. The need to conduct this service in a systematic way made administrative organization compulsory. As a matter of fact, various security organizations have been started to be formed in the historical process both in national and international fields. Security service, which is one of the public services, has taken a new dimension with the transformation in public administration understanding. The New Public Service understanding which is specifically one of the studies in this field, has given its current form to the security services. The first section of the study will be the concept of public administration, transformation process in public administration, globalization and public service. In this section, while the emergence of public administration scientifically and its change in the 20th century will be dealt with, the development and effects of globalization on public administration will be discussed. In the light of all these explanations, public service will be evaluated conceptually and the development and principles of public services will be examined. In the second section, neo-liberalism in Turkish public administration and New Public Service understanding will be discussed. The historical development of the Turkish public administration, modernization process, effects of neo-liberal policies on Turkish public administration and changes and transformations in the Public Service Security Services Department within the context of New Public Service understanding in Turkey will be evaluated. In the third section, the functional development, problems of the Ministry of Internal Affairs Security Service Departments and expectations from the security Departments will be included. The fourth section of the study will be the formed of consideration of the New Public Service understanding in the core of the Ministry of Interior Security Services Departments. Within the scope of security services, an analysis of the General Directorate of Security, Gendarmerie General Command and Coast Guard Command will be made in terms of functions, problems and expectations. It is aimed to determine the security perceptions, satisfaction levels and expectations from the security Departments of the citizens by conducting a field study related to these security Departments.