Küreselleşmenin yerelleşmeye olan etkisinin belediyeler yönünden değerlendirilmesi
Assessment of the impact of globalization on localization from the point of view of municipalities
  1. Tez No: 735287
  2. Yazar: TÜLAY GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABİT MENTEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Küreselleşme kavramı pek çok anlam ifade eden kaotik bir kavramdır. Kavramın tanımı üzerinde bu nedenle uzlaşıldığı söylenemez. Ancak genel bir tanımı yapılmak istenirse, küreselleşme, dünya ölçeğindeki karşılıklı bağımlılıkları ve mübadeleleri meydana getiren, çoğaltan, yaygınlaştıran toplumsal süreçlerin çok boyutlu bir kümesi şeklinde tanımlanabilir. Küreselleşme sosyal, kültürel, ekonomik ve teknolojik boyutlarda hayatın her alanında hissedilir bir şekilde kendisini gösterirken, aynı zamanda ülke kamu yönetimlerinde paradigma değişimine giderek daha fazla etki etmektedir. Bu durum, 1980'lerle birlikte kamu yönetiminde geleneksellikten yeni kamu yönetimine bir evrimleşme ve dönüşümü de ifade etmekte, hâla da devam ede gelen süreç olma özelliğini taşımaktadır. Küreselleşmeyle birlikte ortaya çıkan ve liberalizmin neoliberalizme evrimleşmesi olarak da okunan yeni kamu yönetiminin temel ve belirleyici özelliği; devletin minimize edilerek iktisadi alandaki inisiyatifini özel sektöre devretmek, siyasi alandaki gücünü ise yerel aktörlerle paylaşmaktır. Diğer bir değişle küreselleşmenin getirdiği liberalizmden neoliberalizme evrimle, devlet ya da kamu yönetimi yönünden iktisadi gücünü özel sektöre, siyasi gücünü ise yerel aktörlere, yerel yönetim ve sivil toplum kuruluşlarına, tamamı olmasa da önemli bir kısmını aktarmış olmasıdır. Küreselleşme bağlamında yaşanan bu değişim aynı zamanda kamu yönetimi yönünden yerelleşme olarak değerlendirilmektedir. Yerelleşme böylece küreselleşmeyle ilişkilendirildiğinde tezat gibi görünse de esasında kamu yönetiminin yerel birimleri olarak en alt kümesinin, kürenin en tepesine dolaylı bağlılıktan doğrudan bağlılığa terfi etmesi şeklinde de okunabilir. Ancak dünya ölçeğinde yaşanan bu değişim ve dönüşüm, tüm ülkelerde, ülkelerin kamu yönetimleri için aynı ve benzer bir şekilde gerçekleştiği hususu söylenemez. Nitekim, 1980 yılı baz alındığında, küreselleşme ve bu sürece bağlı yaşananlar gelişmiş sanayi ülkeleri yönünden sistematik bir şekilde devam ederken, diğer çokça ülke kamu yönetimleri yönünden farklı amaç ve uygulamalarına yol açmaktadır. Bu bağlamda araştırmada, genel olarak dünyadaki gelişim ve kamu yönetimleri üzerine etkileri yanında, özel olarak küreselleşmenin Türk kamu yönetimine yerelleşme kapsamında belediyelere olan etkisi tartışılmıştır. Literatür taramasına dayalı gerçekleştirilen bu tezin bulgularına göre; küreselleşmenin etkisiyle Batı Avrupa ülkelerinde yerelleşme, tüm yönleriyle eş zamanlı olacak şekilde önemli derecede gerçekleşirken, Türkiye yönünden önemli derecede 1980'den sonra başlayan özelleştirmelerle ile iktisadi anlamda yerelleşme sağlanmış, ancak siyasal anlamda, bu ara özellikle de belediyeler yönünden beklenen bir yerelleşme ise gerçekleşemediği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization is a chaotic concept that has various meanings. Accordingly, it doesn't have an unequivocal definition. It can nevertheless be defined in general terms as the multidimensional cluster of the societal processes that generate, reproduce and popularize exchanges and interdependencies on a global scale. While globalization manifests itself in every aspect of life in social, cultural, economic, tecnological dimensions, it also affects the paradigm shift, in the public administrations of the country more and more. This situation also expresses an evolution and transformation from traditionality to new public administration in public administration with the 1980s, and it is still an ongoing process. The main and decisive feature of the new public administration, which emerged with globalization and is also read as the evolution of liberalism into neoliberalism; minimizing the state and transferring its initiative in the economic field to the private sector, and sharing its power in the political field with local actors. In other words, with the evolution from liberalism brought by globalization to neoliberalism, it has transferred its economic power to the private sector in terms of state or public administration, and its political power to local actors, local government and non-governmental organizations, although not all. This change in the context of globalization is also considered as localization in terms of public administration. Although localization may seem like a contradiction when it is associated with globalization, it can actually be read as the promotion of the lowest set of local units of public administration from indirect to direct loyalty to the top of the globe. However, it cannot be said that this change and transformation experienced on a world scale has occurred in the same and similar way for the public administrations of all countries. As a matter of fact, based on the year 1980, globalization and the experiences related to this process continue systematically in terms of developed industrial countries, while many other countries lead to different purposes and practices in terms of public administrations. In this context, the effects of globalization on Turkish public administration and municipalities within the scope of localization were discussed, as well as its effects on development and public administrations in the world in general. According to the findings of this thesis based on literature review; With the effect of globalization, while decentralization took place in Western European countries to a significant extent simultaneously with all aspects, economic decentralization was achieved in Turkey with the privatizations that started after 1980.