Türk hazır giyim sektöründe rekabet avantaji oluşturmada insan kaynaklarının değişen rolü
The Changing role of human resource for building competitive advantage in Turkish apperal sector
  1. Tez No: 136932
  2. Yazar: EMRAH ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Uruguay Anlaşması ile 2005 yılında ülkeler arasındaki ticarete getirilen kota ve sınırlamalar kaldırılacaktır. Hazır giyim sektöründe ülkemizin rekabet edebilirliğini sürdürebilmesi, 2005 yılında yeni rekabet şartlarında rekabet avantajı sağlayabilmesi için acil önlemler alması, yeni stratejiler belirlemesi gerekmektedir. Rekabet şartlan, hazır giyim sektöründe rekabet konularım içeren bölümlerin devamında insanın öneminden ve hazır giyim sektöründe rekabet avantajı oluşturmada İnsan kaynaklarının değişen rolü konulan üzerinde durulmaktadır. Çalışmada bir üretim faktörü olan insanın önemi ve diğer üretim faktörlerinden fârklan vurgulanmış, farklı rekabet koşullarında insanın aldığı rollerden bahsedilmiş ve insan kaynaklarına dayalı izlenecek stratejilerden bahsedilmiştir. Çalışmada İstanbul Sanayi Odası (İSO) ve Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) tarafindan yapılmış iki ayn araştırmanın verilerine yer verilmiş ve bu yolla sektördeki işletmeler baklanda bilgi verilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada elde edilen bulgularda hazır giyim sektörünün mevcut yapışırım yalan gelecekte karşı karşıya kalacağı rekabete hazır olmadığı, ancak zayıf - eksik yanların giderilmesi için de gereken çalışmanın yapılmadığı saptanmıştır. V
Özet (Çeviri)
SUMMARY With Uruguay Round in 2005 all the quotas between countries will be removed. In Apperal sector to keep competitive advantage and sustain it Turkey should take some precautions and determine new strategies. The conditions of competitiveness, the importance of human and the changing role of human resources in building competitive advantage has emphasized. In this study the importance of human and the differances of human from other factors of production has been stressed and which roles a human takes in different compatitiveness conditions has been accentuated. The strategies explained on human resources In this stude two researches of Istanbul Chamber of Industry (ISO) and The Turkish Clothing Manufacturing's Association (TGSD) has been given and so it was aimed to give information about companies in this sector. The findings of this study show that The Turkish Apperal Industry isn't ready for competitiveness in 2005. And The worse it doesn't prepare for this heavy competitiveness in 2005. VI