12-15 yaş grubu Badminton oyuncularının patlayıcılık özelliklerinin incelenmesi
Resarch of explisiveenees feature of 12-15 ages Badminton players
  1. Tez No: 136933
  2. Yazar: OSMAN BAŞER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Sporda patlayıcı kuvvetin büyüklüğü sıçrama performansını belirler. Performansın geliştirilmesi sırasında yapılan hareketlerin mükemmelliği, müsabaka öncesi yapılmış antrenmanlara bağlıdır. Bu çalışmada badminton oyuncularının plyometric antrenmanlar sonucunda bazı motorik parametreleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır.. Çalışmamızda açıklayıcı bilgi olarak badminton oyunu ve fizyolojik ihtiyaçlarının yanında patlama kuvvetinde kullanılan kas sistemlerinden bu sistemlerin kullanılması ve geliştirilmesi için kullanılan temel sıçrama ve vuruş egzersizleri, sıçramayla bağlantılı vuruş egzersizleri, toplu ve topsuz badminton egzersizleri ile bu egzersizlerden yararlanılarak yapılan plyometric antrenman ve test sonuçlarından bahsedilmiştir. Araştırmamızda 8 haftalık plyometric antrenman ile 12-15 yaş badmintonculann bazı motorik parametrelerindeki değişim ve gelişim tespit edilmiştir. Yapılan tüm test sonuçlarında (10 m, Dikey Sıçrama, Durarak Uzun Atlama, Hamle Testi, Adım Alma ve Kort Testi ) istatistiksel açıdan kuvvetli bir ilişki tespit edilmiştir (P> 0,05). VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Research of explosiveeness feature of 12-15 ages badminton players Keywords : Explosive Strenght, Jumping Exercise, Plyometric Training In sport, the force of explosive strenght determines the jump performance. The perfection of activities to develop performance depends on trainings before competition. In this study it's aimed that to develop explosiveeness feature of badminton players. In our study it's mentiored that olso physiological needs and badminton, basic jump and attack exercises, attack depends on jump and badminton exercise with ball or without ball and olso plyometric traning and test results using these exercise. In addition it's discussed that muscle systems using in explosion strenght and to use and to use and to develop this systems. In this study it's pound that the change and development of 8 weekly training and 12- 1 5 ages mived badminton players physiological parameters. It's find a development on standing high jump, standing Ion jump, attack and lange jump values (P< 0,05 ). According to the Paired Samples coolerasions there is a strenght relations with positive. VII