Kamu personelinin motivasyonu: Sakarya Valiliği örneği
Governorship of Sakarya the model of motivation on the personel in public section
- Tez No: 136934
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. LÜFTİ ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde hemen her alanda değişme ve gelişme yaşanmakta, bu değişim ve gelişim tüm insanları, toplumları ve kurumları etkilemektedir. Devlet ve bünyesinde barınan kurumlar da bu değişimin etkisinde kalmaktadır. Personel yönetiminde motivasyonun olumlu etkileri tartışılmaktadır. Özel sektörde motivasyonla ilgili pek çok çalışma yapılmakta ancak kamu bu çalışmaların çok uzağında kalmaktadır. Bu çalışmanın amacı; kamu personelinin motivasyon seviyesini ölçmek, hangi fiziksel koşullarda çalıştığını incelemek, hangi unsurlarla motive olabileceğini araştırmaktır. Çalışmada; literatür taraması yapılmış, motivasyonla ilgili tammlar, teoriler açıklanmış ve kamudaki mevcut durumu görmek için anket yöntemi uygulanmıştır. Araştırma sonunda kamu personelinin motivasyonuna önem verilmediği, maddi ve sosyal unsurların yeterli olmadığı, personelin yeterince ödüllendirilmediği ve başarıya şartlandırılmadığı görülmüştür. VIII
Özet (Çeviri)
KEYWORDS: Motivation, personnel, necessity, satisfaction, attitude,organization. Nowadays changes and developments are being lived almost in every area, these change and development affect all people, communities and associations. The government and the associations in its constitution are in the affect this change. The possitive effects of motivation in personnel management are discussed. Several studies about motivation are done in private sector but public is really away from these studies. The aim of this study is; to measure the motivation level of public personnel, to examine in which physical conditions they study and to research the elements that they can be motivated with. In this study the literature is searched minutely, the definitions and theories about motivation are explained, enquiry method is applied to see the existing state in public. At the end of the research it is seen that the motivation of public personnel isn't considered impartant material and social elements aren't sufficient, personnel isn't rawarded sufficiently and isn't conditioned for success. IX