Türk KOBİ'lerinin Gümrük Birliği'ni ve Avrupa Birliği üyeliğini algılamaları
Perception of Turkish SMSs of Custom Union and European Union membership
  1. Tez No: 136935
  2. Yazar: KARTAL TÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECAİ COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı Küçük ve Orta Boy İşletmelerin Gümrük Birliği'ni ve Avrupa Birliği'ni nasıl algıladıklarını ortaya koymaktır. Bu amaçla bu çalışma İhracat yapan firmalarla yapmayan firmaların GB ve AB'ni algılamaları konusunda anlamlı bir fark olup olmadığını test etmek ve firmaların bulundukları sektörler itibariyle bu algılamanın farklı olup olmadığını ortaya koymaktır. Bilindiği gibi KOBİ'lerin Türkiye'deki toplam istihdam içindeki payları çok yüksek ve ekonomik kalkınmadaki payları çok önemlidir. Bu yüzden Küçük ve Orta Boy İşletmeler Türkiye'nin sosyal ve iktisadi yapısında büyük rol oynamaktadır. Bu çalışma İstanbul, Bursa, Kocaeli ve Sakarya'daki Küçük ve Orta Boy İşletmelerin GB ve AB'ni algılamasına yönelik bir çalışmadır. Bu amaca yönelik olarak bu firmaların İhracat-İthalat departmanları yöneticilerine yönelik olarak bir anket çalışması yapılmıştır. Birinci bölümde KOBİ'ler hakkında kısa bir bilgi verildikten sonra ikinci bölümde GB ve KOBİ'ler üzerindeki etkileri konusunda literatür incelenmiştir. Son bölümde ise söz konusu illerde KOBİTerde yapılan anket çalışması ve değerlendirmesi yer almaktadır. Çalışmanın temel bulgularım şu şeklide özetlemek mümkündür: 1. Türk KOBİ'leri Gümrük Birliği'ni bir tehdit olarak değil, yeni pazarlar bulmak adına bir fırsat olarak değerlendirmektedirler. Buna karşılık, yoğun rekabet,ucuz ve kaliteli malların piyasaya girmesi,üçüncü ülkelere ihracatın kısıtlanması,teknoloji ve kalite eksikliği,rakipleri fiyat esnekliğini ise tehlike olarak görmektedirler. 2. Türk KOBİ'leri Avrupa Birliği üyeliğini de geniş Pazar,serbest mal dolaşımı,markalaşrna,mali desteklerden yararlanma, ihracat potansiyelin de artış ve para birim farkının ortadan kalkması gibi alanlarda fırsat olarak görüyor.bunun yanın da yoğun rekabet,finansman yetersizliği,yabancı sermaye girişi,kalite ve standart nqksanlığı,vasıflı iş gücü eksikliği,ithal mala karşı düşkünlük,talebe cevap verememe,yabancı yatırımcının gelmesini ise tehdit olarak görmektedirler. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study aims to explore that how the SMEs perceive the European Community and Custom Union in terms of trade activity. In this reason, this study attempts to explore that if there is a meaningful difference about perception of Custom Union and European Community between exporter firms and no exporters. As known, the SMEs have a great employment share in Turkish Economy. Hence, these enterprises play important rolles in economic and social structure of Turkey. This study is based on an examination of perception of Custom Union and European Community of the SMEs located in Istanbul, Kocaeli, Bursa and Sakarya. To this end, we conducted a survey with the export and import managers of these enterprises. In the first section, a brief information about small and medium enterprises in introduced. Next, the literature related Custom Union and its impact on the SMEs has been reviewed. Finally, the survey results are presented and some evaluations are made. V