Ücret sistemleri ve Türkiye'de asgari ücret
Wage systems and minimum wage in Turkey
- Tez No: 136942
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT GÜLDİKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET İşçilerin yaşamlarını sürdürebilmesi için ücret en önemli gelir kaynağıdır. İşçilerin ücretlerinin belirli bir düzeyin üzerinde kalmasını sağlayan asgari ücret, işçiler ve aileleri için yaşamsal öneme sahiptir. Bu nedenle asgari ücret çalışmaya konu olmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde ücret sistemleri ve asgari ücretle ilgili kavramların tanımlan yapılmıştır. İkinci bölümde ücret kuramları ve tanımları ile çeşitli ücret sistemleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde asgari ücretin Batı ülkelerindeki ve Türkiye'deki gelişimi incelenmiştir. Daha çok Türkiye'deki asgari ücret uygulaması üzerinde durulmaktadır. Asgari ücretin etkileri ve uluslar arası boyutları incelenmiş, konuyla ilgili işçi ve işveren kesimlerinin görüşlerine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde asgari ücretin, işçilerin yaşam düzeylerine etkisi ile ilgili uygulamalı bir araştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT To continue their lives for workers, the most important source is wage. The minimum wage which provides workers income above a specific level, has a vital importance for workers and their families. Because of these reasons, subject of this study is minimum wage. In the first chapter wage systems and consept of minimum wage is considered. In the second chapter theories of wage, the definifion of wage and wage systems is considered. In the thirt evoluation of minimum wage is mentioned in the western countries and Turkey. Especially it is considered putting in to practice in Turkey. The effects and international dimension of minimum wage has been examined, and employees' and employers' views are also discussed. In the last chapter, results of survey the effect of minimum wage on life quality of workers is evaluated.