Namazların kazasıyla ilgili rivayetler ve değerlendirilmeleri
Rumors related to performing prayers at a later time and evaluation
  1. Tez No: 136943
  2. Yazar: ÜMİT YÜREKLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
IV ÖZET“Namazların Kazasıyla İlgili Rivayetler ve Değerlendirmeleri”isimli çalışmamızda temel olarak namazların kazasıyla ilgili hadisleri inceledik. Tezimiz, giriş, üç ana bölüm ve sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın amacı ve önemine dair hususların yanında, araştırmamızda kullandığımız metodumuzdan bahsettik. Ayrıca araştırmamıza kaynaklık eden eserleri genel olarak zikrettik. Birinci bölümde, bir ibadet olarak ve Allah-kul ilişkisi açısından namazın öneminden bahsettik. Ayrıca araştırmamızda kullandığımız“Eda, Kaza ve Faite”kavramlarım açıklayarak kavramlar arasındaki farklılıklara dikkati çektik. İkinci bölümde, iki ana başlık altında namazların kazasıyla ilgili rivayetleri orijinal metinleriyle sunduk. Rivayetlerin tahririni yaparak aralarındaki lafız farklılıklarına yer verdik. Rivayetleri sened ve metin tenkidine tabi tutarak rivayetlere getirilen yorumlan belirtip kendi yorumlarımızı da ilave ettik. Ayrıca rivayetlerde yer alan âyetin tefsiriyle ilgili müfessirlerin görüşlerine yer verdik. Araştırmamızın üçüncü bölümünde rivayetler bağlamında namazların kazasıyla ilgili olan, Hz.Peygamber'in namaz kaçırmasının ilahi hikmeti, rivayetlerde geçen“fezi'a”kelimesiyle ilgili yorumlar, namazların kaza edilebilirliği, kasıtlı olarak namazları kazaya bırakanların durumu, namazlar kaza edilirken ezan okunması, namazlar kaza edilirken vakit sırasının gözetilmesi gibi bazı hususları detaylı bir şekilde inceleyerek bu hususlara getirilen yorumlan ve kendi yorumlarımızı da ilave ettik. Sonuç bölümünde ise araştırmamızın ortaya koyduğu sonuçlardan genel olarak bahsederek çalışmamızı tamamladık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In our study on called“Rumers related to performing prayers at a later time and evaluation”we examined the hadiths related to performing prayers at a later time as a hasis. Our thesis is composed of, introduction, three main parts and a conclusion part. In the introduction part, we mentioned not only cases about the aim and importance of investigation but also the methods we use in our searching. We also mentioned sources of our searching generally. In the first part, we talked about the importance of prayers as a worshipping, and as a point of view relation between God and human being. Furthermore, we explained the concepts we use in our search“Eda (performing a duty), Kaza (late performance of an act of worship) and Faite (forgetting to perform an act by mistake)”and we attracted attention differences between such concepts. In the second part, we presented the rumors related to performing prayers at a later time with original texts under two main titles. We included differences between the rumors expressions by searching their roots. We studied the rumors according to their root forms and text forms, we clarified interpretations made about them and we also added our interpretations. Besides, we included some Mufessirs (the interpreters of Holy Quran) interpretations of the verses of the Quran passing in the rumors. In the third part, in the context of the rumors related to performing prayers at a later time, _ we examined some particular points such as the divine point of forgetting of performing prayer of the prophet, the interpretations about the word“fezi'a”passing in the rumors, whether prayers may be performed at a later time or not, statements of those delaying prayer consiously, giving the call to prayer while performing prayer, and to pay attention order while performing prayers at a later time. And we added some interpretations given them, and our interpretation. In the conclusion part, we completed our study by mentioning the results of our study generally.