Okul yöneticilerinin öğretmenleri etkileme tutumları
School administrators attitudes towards stimluating teachers
- Tez No: 136951
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SİLAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
ÖZET Bu araştırmada ilköğretim okulu yöneticilerinin öğretmenleri etkileme tutumları ele alınmıştır. Konuyla ilgili olarak öncelikle literatür taraması yapılmış, daha sonra yönetici tutumlarının ölçülmesi amacıyla Likert türü tutum ölçeği hazırlanarak uygulama yapılmıştır. Araştırma dört bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın ilk bölümünde örgüt ve örgüt yönetimi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde tutum kavramı incelenmiş, üçüncü bölümde yöneticilerin çalışanları etkilemeye yönelik“liderlik”,“iletişim”,“karar alma”,“güdüleme”,“yetki kullanma”,“ödüllendirme ve cezalandırma”,“denetim ve değerlendirme”,“takımla çalışma”,“rehberlik ve danışma”tutumları genel örgütlerden eğitim örgütlerine doğru özelleştirilerek incelenmiştir. Araştırmanın dördüncü bölümünü oluşturan uygulama bölümünde, ilköğretim okulu yöneticilerinin personeli etkileme tutumlarını (Liderlik tutumu, iletişim tutumu, karar verme tutumu, güdüleme tutumu, takım oluşturma tutumu ve rehberlik tutumu) ölçmek amacıyla geliştirilen Likert türü tutum ölçeği Sivas îl Merkezinde bulunan yirmi ilköğretim okulunun yönetici ve öğretmenlerine uygulanmıştır. Bu ölçek, İlköğretim Okulu Müdürlerinin görev tanımlarında yer alan personeli etkilemeyle ilgili yasal görevleri de kapsayacak şekilde hazırlanmış ve araştırmada, ilköğretim okulu yöneticilerinin bu yasal görevleri hangi düzeyde yerine getirdikleri de ölçülmüştür. Araştırma sonucunda, öğretmenlerin ilköğretim okulu yöneticilerinin personeli etkilemeye yönelik olumlu davranışları“genellikle”gösterdikleri ve yasal görevlerini“genellikle”yerine getirdikleri görüşünde oldukları bulgusu elde edilmiş, diğer örgütlere göre insan ilişlkilerinin daha önemli yer tuttuğu eğitim örgütlerinde (okullarda) yöneticilerin personeli etkilemeye yönelik tutumlarıyla ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In this research, primary school administrators' attitudes towards stimulating teachers have been investigated. Literature scanning on the subject is primarily made and then in order to evaluate directors attitudes, Likert type atttude scale has been prepared and applied. The research consists of four parts. The first chapter of the research focuses on organisation and organization administration. In the second chapter, the consept of attitude is investigated, in the third chapter, administrators' attitudes related to“leadership”,“communication'', ”decision making“, ”motivation“, ”authority use“, ”reward and punishment“, ”control and evaluation“, ”team work“, ”guldence and advice“ have been investigated privatizing from general organizations to educational associations. In the application chapter which constitutes fourth chapter of research, Likert type conduct scale which has been improved to measure primary schooll administrators' attitudes stimulating stuff (leadership attitude, communication attitude, decision making attitude, motivation attitude, team work attitude, guidance attitude) has been applied to 20 primary schools' administrators and teachers located in Sivas city center. This scale has been prepared also to comprise the legal duties which are within their task definitions of primary school director's and at which level the primary school directors fulfilled thes legal duties has also been measured in the research. At the result of the research it's found that teachers have the oponion that primary school directors have ”generally“ shown the positive attitudes for stimulation of stuff and they ”generally" fullfill their legal duties and some proposals are made to-stuff stimulation attitudes of directors- at educational organizations (schools) in which human relationships take an important place in comparison to other organisations.