Farabi'de insan ruhunun (nefs) ölümsüzlüğü kazanması
Acquiring of the pysychologic of human immortality according to Farabi
  1. Tez No: 136955
  2. Yazar: MUSTAFA BABAARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Fârâbî'de insan nefsinin ölümsüzlüğü kazanmasını incelediğimiz bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Bunun yanı sıra Fârâbî'nin yaşadığı dönemin sosyal yapısı hakkında bilgi veren ve etkilendiği kültürel çevreyi konu edinen birde“Giriş”kısmı bulunmaktadır. Birinci bölümde“nefs”kavramının sözlük ve terim anlamlarını vererek, Fârâbi'de nefsin nasıl yer aldığını inceledik. Ayrıca nefs kavramıyla ilgili gördüğümüz Tanrı, sudur, âlem ve insan kavramlarını da ele aldık. İkinci bölümde Fârâbî'nin nefs-beden ilişkisini inceledik. Nefsin bedenden ayrılmasını ele aldık. Yine nefs-akıl ilişkisine yer vererek bu bağlamda aklın derecelerini araştırdık. Üçüncü bölümde Fârâbî'de bilginin ne olduğu üzerinde durularak, bilginin elde edilmesinde nefsin rolünü araştırdık. Yine bilgiyle bağlantılı olarak Fârâbî'nin mutluluk anlayışını inceledik. Fârâbî'de mutluluk anlayışlarına göre insanların çeşitli gruplara ayrıldığını ele aldık. Daha sonra Fârâbî'nin ahret hayatını nasıl ele aldığını araştırarak nefsleri ahretteki durumlarına göre sınıflandırmasını konu edindik. Ahiretteki nefsleri durumlarına göre Fârâbî üç gruba ayırır: Mutluluğa ermiş nefisler, fâsıklann nefsleri ve cahillerin nefsleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This work in which we have studied“acquiring of the nefs (psychologic) of human immortality according to Farabi”consists from three sections. In addition these chapters, there is an introduction in which it is written about social order in Farabi's period and cultural environment that has influence on Farabi. In the first chapter after giving word and conceptional meaning of“nefs”, we have examined the point of view of Farabi about“nefs”. Further, we have examined some kind of conceptions that there is a relationship between“nefs”and them, that is, God, emanation, universe and human. In the second, we have examined the relation between nefs and body according to Farabi. At the same time considering about the relation between nefs and mind, we have researched the degrees of the mind. At the third section, studying the meaning of knowledge according to Farabi we have examined the role of the nefs in gaining knowledge. Related with knowledge, we have studied Farabi's happiness understanding. We have studied seperation of man into groups in understanding of happiness according to Farabi. Then researching the meaning of hereafter life in Farabi, we have studied his classification of“nefs”for their situations in hereafter. Farabi puts the nefs into three groups according to its level: The nefs that reached to the happiness, sinners' nefs, and ignorant people's nefs.