Sivas'ta bulunan Anadolu liselerinin hazırlık sınıflarında İngilizcenin yabancı dil olarak öğretilmesi
Teaching English as a foreign language in preparatory year in Anatolian high schools in Sivas
  1. Tez No: 136959
  2. Yazar: AHMET MURAT YİĞİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
n ÖZET İletişimin global dünyada günden güne önem kazanması sonucunda yabancı dil öğretimi ve öğrenimi dünyanın her tarafında, istisnasız tüm insanlar için çok önemli bir konu haline gelmiştir. Bu yüzden, bazı insanlar Dilbilim ve Yöntembilimle ilgilenerek birçok teori ve çalışma geliştirmişlerdir. Türkiye'de, diğer ülkelerde olduğu gibi, dünyanın her tarafındaki insanlarla iletişimi sağlamak için yabancı dU öğretim ve öğrenimine özel bir yer verilmiştir. Bu özel ilginin ürünlerinden birisi de bir yıl hazırlık sınıfı bulunan Anadolu Liseleridir ve bu okullar Türk Milli Eğitim Sistemi içinde başarılı okullar olarak kabul edüirler. Tezin amacı; hazırlık sınıflarında yabancı dil öğretimini incelemek ve bilimsel çalışmalar bakımından öğretim aşamalarını belirtmektir. Yabancı dil öğretimiyle ilgüenen tüm insanlar hazırlık sınıflarından, özellikle Anadolu Liselerindeki, mutlak başarı bekledikleri için bu insanların beklentilerinin gerçekleştirilmesi ve etkili yabancı dil öğretimine, özellikle İngilizce öğretimine, katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Bu çalışmada yabancı dillerle ilgilenen insanların dikkatlerini çekmek için, yabancı dil olarak İngilizce'nin nasıl öğretileceği genel olarak araştırılmış ve konu daraltılarak özelde Sivas'ta bulunan Anadolu Liselerindeki hazırlık sınıfları incelenmiştir. Bu yüzden, bu çalışmanın yabancı dil öğretim alanına ve Türkiye'de yapılan yabancı dil çalışmalarına katkıda bulunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Foreign language teaching and learning have become a very important subject for all the people, without any exception, all over the world due to the increasing importance of communication day by day in the global world. Therefore, some people have dealt with Linguistics and Methodology and have developed lots of theories and studies. In Turkey, as in the other countries, a special place has been given to foreign language teaching and learning to maintain communication with the other people all around the world. One of the products of this special interest is Anatolian High Schools which have one-year preparatory class and these schools are regarded as successful schools in Turkish National Education System. The aim of this dissertation is to examine foreign language teaching in preparatory classes and to state teaching procedures with respect to scientific studies. As all the people interested in foreign language teaching expect an ultimate success from preparatory classes especially in Anatolian High Schools, it is aimed to realize those people's expectancies and to contribute teaching foreign language, especially English, effectively. In this study, how to teach English as a foreign language is examined in general to gain the attention of people who are interested in foreign languages and narrowing the subject, preparatory classes in Anatolian High Schools in Sivas are examined in specific. Therefore, it is believed that this study will be a contribution to foreign language teaching area and also to the foreign language studies in Turkey.