İktisat teorisi ve enformasyon sorunu
The theory of economics and problem of information
  1. Tez No: 136960
  2. Yazar: MURAT SARIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İŞAYA ÜŞÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
ÖZET Üç bölümden meydana gelen bu çalışma enformasyon ekonomisi ve özellikle de asimetrik enformasyon konusu ile ilgilidir. Çalışmanın birinci bölümünde enformasyonla ilgili genel açıklamalar yer almaktadır. Bu amaçla enformasyon ve bilgi arasında farklar belirtilmekte ayrıca enformasyonun yapısı önemi ve özellikleri hakkında açıklamalarda bulunulmaktadır. Bunlara ek olarak bu bölümde piyasa ve olay belirsizliği ile enformasyon ekonomisi ve belirsizlik ekonomisi arasındaki farklar da açıklanmaktadır. Yine aynı bölümde piyasa başarısızlıkları hakkında açıklamalar yapılmakta ve asimetrik enformasyonun niçin piyasa başarısızlığına neden olduğu belirtilmektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise piyasa başarısızlığına neden olan asimetrik enformasyon sorunları içerisinde yer alan ters seçim, sinyal gönderme, ahlaki tehlike ve müzayedeler konusu incelenmektedir. Bu problemlerin piyasalarda meydana getirdiği olumsuzluklar teorik açıdan incelenirken konunu daha iyi anlaşılması için çeşitli uygulama sonuçlarına da yer verilmektedir. Ayrıca asimetrik enformasyon problemlerinin iş ve sigorta piyasalarındaki denge şartlan da açıklanmaktadır. Çalışmanın son bölümü olan üçüncü bölümde ise asimetrik enformasyon altında fınansal piyasaların durumuna yer verilmektedir. Bu amaçla, ilk olarak finansal piyasalar hakkında genel açıklamalar ile kredi piyasalarında olumsuzluklara neden olan asimetrik enformasyon sorunları incelenmekte ve bu olumsuzluklardan korunma mekanizmaları hakkında açıklamalar yapılmaktadır. Menkul kıymet piyasalarında asimetrik enformasyona neden olan içeriden öğrenenlerin ticareti ve manipülasyonlar konusu da bu bölümde ele alınmaktadır. Ayrıca finansal piyasalarda asimetrik enformasyon sonucu oluşan olumsuzluklara karşı alınabilecek tedbirler hakkında önerilerde bulunulmaktadır. #:.*#v
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study, consisting of three parts, is about information economy and especially“Asymmetric Information ”. In the first part of the study, general explanations about information are given with this aim, the differences between information and knowledge are stated, and also there are explanations about the importance, structure and features of information. In addition, within this part also the concepts of markets uncertainty, information economy and economics of uncertainty are defined. Nevertheless, market failure is explained and the causality between market failures and asymmetric information is put forward. In the second part of the study, the topics of asymmetric information problems causing market failure, adverse selection signalling, moral hazard and auctions are examined. While the negative effects of these problems on markets had been investigated theoretically, various applications results have been mentioned for a better understanding. Also equilibrium conditions of labor and insurance markets in asymmetric information. In the third the last part of the study the financial markets under asymmetric information have been examined. In this respect, first general explanations about financial markets and asymmetric information problems causing negativity on credit markets have been investigated and at last preventive mechanisms from these negatives have been stated. The subjects of insider trading and manipulations, which cause asymmetric information stocks markets, have been analyzed within this part suggestions about the precautions against negatives on financial markets due to asymmetric information have been given. II